A villámcsapás előrejelzésére fejlesztettek mesterséges intelligenciát svájci kutatók

Forrás: MTI2019. 11. 08. 23:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A villámok a természet egyik legkiszámíthatatlanabb jelenségei, amelyek azonban rendszeresen ölnek meg embereket és állatokat, gyújtanak fel erdőket és otthonokat. A Lausanne-i Műszaki Főiskola kutatói egy új rendszert dolgoztak ki, amely képes arra, hogy előre jelezze 30 kilométeres sugarú körben, mikor csap le villám 10-30 percen belül.

A technológia a mesterséges intelligencia és a hagyományos meteorológiai adatok kombinációján alapul – közölték a kutatók pénteken.

„A jelenlegi rendszerek lassúak és nagyon bonyolultak, radarok és műholdak által szolgáltatott drága külső adatokra van szükség hozzájuk. A mi módszerünk olyan adatokat használ, amelyet bármely meteorológiai állomástól be lehet szerezni. Ez azt jelenti, hogy távoli térségekre is tudunk előrejelzést készíteni, olyanokra, amelyek kívül esnek a műholdak és a radarok hatósugarán, és ahol nincsenek távközlési hálózatok” – mondta Amirhossein Mostajabi, az intézmény PhD-hallgatója, a technológia feltalálója.

Mivel az adatok valós időben könnyen beszerezhetők, az előrejelzés nagyon gyorsan elkészülhet, és a vészjelzést még az előtt ki lehet adni, hogy a vihar kialakul – tette hozzá.

A kutatók módszere egy olyan számítógépes algoritmust használ, amelyet megtanítottak arra, hogy ismerje fel a villámláshoz vezető körülményeket. A számítógép megtanításához a kutatók 12 svájci meteorológiai – városi és hegyvidéki – állomás által tíz év alatt gyűjtött adatokat használtak. Négy tényezőt vettek figyelembe: a légnyomást, a levegő hőmérsékletét, a relatív páratartalmat és a szélsebességet. Ezeket összefüggésbe hozták a villámlások észlelésének feljegyzéseivel és helymeghatározásukkal.

Az ily módon megtanított rendszer előrejelzése mintegy 80 százalékos pontosságú volt.

A kutatók a Climate and Atmospheric Science című tudományos folyóiratban mutatták be az új módszert.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.