

A megméretés célegyenesében a két államfőjelölt közötti élő televíziós vita elmaradása volt a fő téma. Míg a szociáldemokrata exkormányfő megfutamodással vádolta Johannist, amiért az nem kíván kiállni egy nyílt kétoldalú összecsapásra, addig az újrázásra készülő államfő azzal érvelt, hogy nincs megbeszélnivalója annak a Szociáldemokrata Pártnak a vezetőjével, amely korábban offenzívát indított a román demokrácia ellen. A vita helyett mindkét jelölt külön-külön igyekezett üzenni a médián keresztül a közvéleménynek. Ezt a párhuzamos csatát az elemzők szerint Dăncilă nyerte meg, mivel ő több maratoni sajtótájékoztatón is elfogadhatóan állta a sarat, ellenfele viszont csupán egy jól koreografált rendezvényen beszélgetett az őt támogató médiumok képviselőivel.
Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője lapunknak elmondta, tizenöt százalékos előnye birtokában Klaus Johannis biztonsági játékot választott. Nem mozdult ki a komfortzónájából, kerülte a közvetlen összecsapást ellenfelével, az eredmény tartására törekedett. Az elemző megjegyezte, ez a módszer könnyen ellene fordulhat, hiszen az a néhány betanult frázis, amellyel a pártján, a Nemzeti Liberális Párton (PNL) kívüli tábort szeretné a második fordulóban maga mellé állítani, kevésnek bizonyulhat a tartalom teljes hiányának helyettesítéséhez és a fanatikusan elkötelezett híveken kívüliek mozgósításához.
A fő üzenetek szerint Dăncilă a „románokat tisztelő”, nekik nemzetközi tisztelet is kivívó, „román szívű” államfő akar lenni, kampányában jelentős hangsúlyt kapott a nemzeti büszkeség. Johannis ezzel szemben egy vállalkozóbarát, a közös európai értékeket tiszteletben tartó, a kommunista örökséggel végképp szakító, a modernizálás útjára lépő „normális Románia” ígéretével kampányolt.
A jobbközép, néppárti PNL által jelölt Johannis esélyeit növeli, hogy a liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség a német nemzetiségű elnök támogatására buzdította híveit. Így tett a jobboldali, nacionalista Népi Mozgalom Párt is. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség részéről Kelemen Hunor pártelnök közölte: a magyar választópolgárok lelkiismeretére bízza, hogyan voksolnak. – Nem zárható ki, különösen a nagyvárosi magyar fiatalok, értelmiségiek részéről, hogy ezúttal is szépen felsorakoznak Johannis vagy éppen Dăncilă mögé, holott mindkettő bizonyította már, fikarcnyit sem érdekli őket a magyarság mint közösség – mondta el az erdélyi magyarok várható viszonyulására vonatkozó kérdésünkre Pászkán Zsolt elemző.