FAZ: Jelenleg nincs szó a Fidesz kizárásáról

A Frankfurter Allgemeine Zeitung úgy tudja, Orbán Viktor nem volt különösképpen együttműködő az Európai Néppárt három veterán politikusával.

2020. 01. 23. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megosztottnak bizonyult az Európai Néppárt (EPP) három veterán politikusa a Fidesz pártcsaládon belüli helyzetével kapcsolatban, ami salamoni döntéshez, kizárás helyett tartós felfüggesztéshez vezethet a végén – legalábbis így értesült a Frankfurter Allgemeine Zeitung vezető német konzervatív lap, amely úgy tudja, Orbán Viktor miniszterelnök, a nagyobbik magyar kormánypárt elnöke nem volt különösképpen együttműködő a hármakkal.

A bölcsek előrelépést akartak például elérni a Soros György magyar származású üzletember alapította magánegyetem, a CEU ügyében.

Engedménynek vették viszont, hogy a magyar kormány letett a közigazgatási bíróságok létrehozásáról, amelyek tagjait kinevezhette volna. A három bölcs állítólag nem terjesztett egységes álláspontot Donald Tusk, a pártcsalád lengyel elnöke (képünkön) elé.

Fotó: Reuters

Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár – aki az Osztrák Néppárt egykori vezetőjeként is a Fidesz szövetségese volt – az EPP-ben belül tartaná a magyar pártot. Herman van Rompuy – aki pedig Tusk elődje volt az Európai Tanács elnökeként – az ajtón kívül szeretné látni a magyarokat, míg Hans-Gert Pöttering német kereszténydemokrata (CDU) politikus köztes álláspontra helyezkedik. A hármak megosztottsága tükrözi a Fidesz helyzetét a pártcsaládon belül: Közép-Európához minél közelebb álló politikusról beszélünk, annál megértőbb a Fidesz irányában.

Vezető Fidesz-politikusok az elmúlt hetekben többször is arról beszéltek: a párt maga dönt a sorsáról, és egy kereszténydemokrata, nem pedig liberális irányba forduló néppártban érdekelt. Az EPP-n belüli hangulatra utal, hogy – mint lapunk arról tegnap beszámolt – az Európai Parlament zöldpárti és baloldali nyomásra tényfeltáró delegációt menesztene hazánkba, de a legnagyobb uniós pártcsalád szakmai koordinátora ellenezte ezt az állampolgári jogi szakbizottságban. Erről a frakcióvezetőkből és a parlament – jelenleg baloldali – első emberéből álló elnökök értekezlete mondhatja ki a végső szót.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.