– Ki tudja legyőzni novemberben Donald Trumpot? – hangzott el a kérdés a demokrata elnökjelölt-aspiránsok tévévitáján. Ennek helyszíne Iowa volt, az a közép-nyugati állam, ahol február elején megkezdődnek a nyárig tartó előválasztások a demokraták és a republikánusok elnökjelöltségéért. Míg az utóbbi pártban a megméretés csak formalitás – a hivatalban lévő elnökkel szemben indulóknak, köztük a magyar származású Zoltan Istvannak, nincs valós esélyük –, a demokrata oldalon most éleződik a küzdelem. A felmérések alapján a legnépszerűbb hat jelölt, Joe Biden volt alelnök, Bernie Sanders, Elizabeth Warren és Amy Klobuchar szenátorok, valamint Pete Buttigieg volt indianai polgármester és Tom Steyer milliárdos üzletember kapott meghívást a CNN hírtelevízió és egy iowai helyi lap, a Des Moines Register által szervezett pódiumvitára.
Az egyre sokszínűbb amerikai nagypolitikai paletta dacára kizárólag fehér bőrű aspiránsokról van szó. Miután Kamala Harris és Cory Booker szenátorok nemrég kiszálltak a versenyből, két színes politikussal lett szegényebb a mezőny, noha a kisebbségek a demokraták szavazóbázisának alapját adják. A pártban tartanak is attól, hogy novemberre nem sikerül elég széles választói rétegeket mozgósítani Trump ellenében. A mostani vitán a szokásos témákat – Trump elnöksége, egészségbiztosítási reform, éghajlatváltozás elleni küzdelem, stb. – az iráni konfliktus nyomán a külföldi amerikai szerepvállalás egészítette ki; a demokraták felelőtlennek tartják a Fehér Ház agresszív külpolitikáját.
– A vita ezúttal tompított szócsatának bizonyult a hat jelölt között. A vitázók akkor is inkább arra összpontosítottak, hogy Trumpot támadják, amikor az újságírók arra biztatták őket, valamelyik riválisukon találjanak fogást – mondta a Magyar Nemzetnek adott értékelésében Mitchell McKinney, a Missouri Egyetem politológusprofesszora, aki úgy látja, az este leginkább előre látható momentuma Bernie Sanders és Elizabeth Warren pengeváltása volt. Amikor utóbbit arról kérdezték, mit gondol Sanders korábbi nyilatkozatáról, miszerint női politikus nem nyerheti meg az elnökválasztást, ő nem támadta vissza – mint mondta – „Bernie barátját”, hanem számos példával bizonygatta, a nők igenis sikeresek a választásokon. De Sanders is legalább kétszer elmondta, 2016-ban Hillary Clinton hárommillió szavazattal többet kapott Trumpnál – igaz, mégis alulmaradt az elnökválasztáson.