Likvidálhatták az al-Kaida „trónörökösét”

Ha tényleg sikerült likvidálni al-Rímít, az jelentős csapást jelent az utóbbi években egyébként is némileg háttérbe szoruló al-Kaida számára.

2020. 02. 02. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikai légicsapás végezhetett Jemenben január végén Kászim al-Rímível, az al-Kaida Arab-félszigeten működő szervezetének vezetőjével – adta hírül névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselőkre hivatkozva a The New York Times. A terrorvezér halálhírét egyelőre sem a Pentagon, sem a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) nem erősítette meg, Donald Trump amerikai elnök ugyanakkor több cikket megosztott Twitter-oldalán az értesüléssel kapcsolatban.

Ha tényleg sikerült likvidálni al-Rímít, az jelentős csapást jelent az utóbbi években egyébként is némileg háttérbe szoruló al-Kaida számára. A 41 éves terrorista egyike azoknak a veterán harcosoknak, akinek múltja a 2001. szeptember 11-i támadás előttre nyúlik vissza. Afganisztáni tapasztalatait Jemenbe hazatérve kamatoztatta, ahol 2009-ben a terrorszervezet helyi ágának egyik alapító tagja volt. Vélhetőleg köze volt a szanaai amerikai nagykövetség ellen elkövetett 2008-as merénylethez is. Hozzá köthető egy évvel később az a végül meghiúsult támadás is, amelynek során karácsony napján egy Amszterdamból Detroitba tartó járaton egy nigériai férfi alsónadrágjában csempészett volna bombát a repülőgépre.

Bár mozgástere az utóbbi években főként Jemenre szűkült, mégis az al-Kaida azon vezetői közé tartozott, akik máig nyugati célpontok elleni nagyobb merényletek kitervelésén mesterkedtek. Egyes elemzők szerint karizmatikus személyisége és jelentős tapasztalata miatt a terrorszervezet vezetője, Ajmán az-Zavahiri örököseként tartották számon. Halála az Egyesült Államoknak jelképes jelentőséggel is bír: 2017-ben a frissen beiktatott Trump egyik első jóváhagyott katonai akciója éppen az ő likvidálását célozta, ám a művelet balul sült el, egy amerikai kommandós életét követelve. Jelentőségét jól mutatja, hogy Washington tízmillió dolláros vérdíjat tűzött ki a fejére.

Nála jelenleg csak egyetlen ember „ér többet”: az-Zavahiriért élve vagy holtan 25 millió dollárt kínálnak. Az al-Kaida vezetője holléte ismeretlen, feltételezések szerint valahol a pakisztáni hegyvidéken bujkál, és időről időre gyújtó hangú hangfelvételekkel jelentkezik. Meg nem erősített információk szerint egészségügyi problémákkal küzd, a szívével vannak gondok. Szakértők ettől függetlenül arra figyelmeztetnek, továbbra is komolyan kell számolni a terrorszervezet jelentette fenyegetéssel.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy a terrorvezérek likvidálása hatékony módszer-e a dzsihadisták elleni küzdelemben. Egyes meglátások szerint minden terroristával úgysem lehet végezni, a jól ismert vezetők kiiktatása viszont mindig csak a még szélsőségesebbek előtt nyitja meg a felemelkedési lehetőséget.

Az Egyesült Államok nem osztja ezt a nézetet: az elmúlt hónapokban többek között Abu Bakr al-Bagdadival, az Iszlám Állam vezetőjével, továbbá Hamza bin Ládennel, Oszama bin Laden néhai terrorvezér fiával és „örökösével”, sőt Kászem Szolejmani iráni tábornokkal is célzott csapással végeztek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.