A Kelet-Ukrajnában, a donyecki és luhanszki területen 2014 áprilisa óta zajló fegyveres összecsapást számos szakértő immár a befagyott konfliktusok közé sorolja – hasonlóan a Dnyeszteren túli területhez, Hegyi-Karabahhoz, Dél-Oszétiához vagy Abháziához. Miután a 2014 elején lezajlott forradalmat követően Moszkva-ellenes és az euroatlanti integrációt támogató erők kerültek hatalomra Ukrajnában, Moszkva megszállta a Krím félszigetet, majd az Oroszországgal határos területeken orosz támogatással egy fegyveres szeparatista mozgalom bontakozott ki.
Luhanszk megyében létrejött az úgynevezett Luhanszki Népköztársaság, tőle délre pedig a Donyecki Népköztársaság. A komoly katonai és civil áldozatokkal járó fegyveres konfliktus aktív fázisa egészen 2015. február 12-ig, a minszki egyezmények aláírásáig tartott.
Azóta öt év telt el. Az aktív fegyveres fázis lezárult, de a két ukrán megye területének egy része továbbra is a szeparatista erők ellenőrzése alatt áll. Közel húszezer négyzetkilométernyi területről van szó, négymilliós összlakossággal. Az időnként fellobbanó összetűzések szinte minden hónapban szedtek áldozatokat az elmúlt években. Az ENSZ 2019-es adatai szerint az összecsapásoknak öt év alatt legalább 13 ezer áldozatuk van, ezek közel egynegyede civil, a területekről elköltözöttek számát két-három millió főre teszik.
Az évfordulót most Ukrajna és Oroszország is a saját céljaira használhatja fel. Vadim Prisztajko ukrán külügyminiszter nemrég jelezte, hogy Kijev az ENSZ közgyűlése előtt tárgyalná a szakadár területek ügyét; erre jövő csütörtökön kerülhet sor. Nem sokkal később Moszkva pedig azt kérte, hogy szűkebb körben, az ENSZ Biztonsági Tanácsában tárgyalják a kelet-ukrán helyzetet – a megbeszélést jövő keddre tűzték ki. Ezzel a Kreml lépéselőnyhöz jutott.
Az orosz külügyminisztérium teljes mértékben Kijevre hárítja a felelősséget az eredmények hiánya és a minszki egyezmények sikertelensége miatt. „A többször bejelentett tűzszünet ellenére a fegyvernyugvás még nem történt meg. A frontvonal mentén továbbra is lőnek, a katonai fegyverzet kivonását nem hajtották végre. Donbasz (a luhanszki és donyecki területek együttes neve) nem kapott alkotmányosan garantált különleges státust, az amnesztia nem valósult meg” – állítja az orosz külügy.