Tegnap este még javában tartottak az ünnepségek Londonban, ahol a parlament, a Westminster előtti teret ezrek töltötték meg, hogy együtt énekelve és táncolva mondhassanak búcsút az Európai Uniónak. Nagy-Britannia EU-tagsága negyvenhét, az unióban töltött év után, londoni idő szerint este tizenegykor, Brüsszelben pedig éjfélkor szűnt meg. Bár a multikulturális, örökké nyüzsgő brit fővárosban a délelőtti órákban aligha lehetett megmondani, hogy idén történelmi jelentőségű nap január 31-e, délután az emberek már tömegesen vették az irányt a Parlament tér felé. Turistákat, külföldi tévéstábokat, valamit az újságírók gyűrűjébe vágyó briteket láthattunk a területen, amelyet az Egyesült Királyság ikonikus miniszterelnökének, Sir Winston Churchillnek a szobra őriz.

Míg a 2016-os brexitnépszavazáskor az emberek többsége rohanva vonult át itt, most mindenki megállt pár percre, hogy szemügyre vegye a furcsábbnál furcsább, felvonuló alakokat. Az évek óta hangoztatott elmélet, miszerint a referendumon a fiatalok voksoltak az EU-tagság fenntartására, az idősek pedig a jövő generációk sorsára fittyet hányva döntöttek a kilépésről, megdőlni látszik: nénik és bácsik EU-zászlókba bugyolálva, kis székeken ülnek a park közepén, míg egy csapat harmincas éveiben járó fiatal Independence Day (függetlenség napja) feliratú pólókban üvöltve vonul át a téren. Az idős EU-szimpatizánsok ránézésre nem veszik túl jó néven, amikor az ázsiai turisták szelfikre invitálják őket, ám végül belemennek a soha véget nem érőnek tűnő fotózkodásba.

Fotó: A szerző felvétele
A tévéstáboknak egyébként nincs túl nehéz dolguk, ha valakit meg akarnak szólaltatni, a helyiek gyakorlatig önként jelentkezve rohanják meg a kamerásokat. A legnépesebb csoport egy tetőtől talpig a brit zászló mintájába öltözött férfit, Joseph Hafrent figyeli: a szegény ember Nigel Farage-a hangosan meséli el az Egyesült Királyság történetét, majd arról szónokol, hogy „a demokrácia arcul csapása” volt a brexit elhúzódása. Amikor megszólítom, sokadszorra kezd bele „Ez életem legboldogabb napja!” kezdetű történetébe. De megtudjuk azt is, ő a Vote Leave – a kilépéspárti – kampány egyik hivatalos arca, aki gyakorlatilag 2016 óta hangoskodik a brit utcákon. Hafren szerint mindezt a demokrácia nevében, a tizenhétmillió brexitszavazóért teszi.