Járványveszély ide vagy oda, dúlnak a harcok

A világszerte kialakult járványügyi helyzet ellenére nem álltak le a harcok Kelet-Ukrajnában, miközben a konfliktus rendezésén dolgozó munkacsoportok nem tudják végezni a munkájukat.

Bendarzsevszkij Anton
2020. 03. 21. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világszerte kialakult járványügyi helyzet ellenére nem álltak le a harcok Kelet-Ukrajnában, miközben a konfliktus rendezésén dolgozó munkacsoportok nem tudják végezni a munkájukat. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet különmegbízottja, Heidi Grau szerint az elmúlt időszakban aggasztóan nőtt a feszültség a konfliktuszónában, és nőtt az áldozatok száma: március első két hetében kilencen vesztették életüket a térségben. Több mint 13 ezren haltak meg a konfliktusban hat év alatt.

A 2014-ben létrejött kontaktcsoport – amely ukrán és orosz megbízottakból, valamint az EBESZ képviselőiből áll – jövő szerdán tartotta volna a következő találkozóját Minszkben, ám a héten Oroszország lezárta a határait Belarusszal, és Ukrajna is korlátozta az utazásokat, lehetetlenné téve a találkozó megszervezését. A tárgyalásokra így videókonferencián keresztül kerülhet majd sor. A kontaktcsoport operatív feladatokat lát el, a korábban meghozott döntések betartásáért, illetve újabbak előkészítéséért felel.

Nem világos, mi lesz a sorsa az állami vezetők úgynevezett normandiai találkozójának, amellyel kapcsolatban pedig olyan várakozások vannak, hogy a rendezés előmozdítója lehet. Legutóbb – hároméves megszakítás után – tavaly decemberben volt ilyen egyeztetés Párizsban ­Emmanuel ­Macron francia, Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, valamint Angela Merkel német kancellár részvételével. A legfontosabb eredmény akkor a teljes fogolycsere elrendelése volt; a felek arról is határoztak, márciusban újra találkoznak. Később ezt áprilisra halasztották.

Bár döntés nem született, az egészségügyi kockázatok miatt aligha kerül rá sor, ráadásul a vezetőket is inkább a járvány és az annak nyomán kialakuló gazdasági helyzet foglalkoztatja, semmint Kelet-Ukrajna. A kontaktcsoport legutóbbi, múlt heti találkozóján a felek egy új, államközi mechanizmus létrehozásáról döntöttek, amely segítheti a fegyveres konfliktus rendezését. A normandiai formáció tagjai­nak bevonásával új platform jön létre, amely közvetlenül is tárgyal majd a szakadárokkal.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.