„Már nem járok a kantinba”

Telis-tele vannak a boltok és a konditermek Brüsszelben, a helyiek pedig továbbra is bátran használják a tömegközlekedést, annak ellenére, hogy Belgiumban is szinte egy pillanat alatt vált súlyossá a járványhelyzet. A koronavírus megjelenése a nemzetközi intézményekben, így az EU-ban látványosabb: üres folyosók és keserédesen viccelődő diplomaták fogadnak bennünket.

2020. 03. 11. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel az uniós diplomácia fellegvára, ahol azonban a koronavírus gyors terjedése a mindennapokat alig, ám az EU működését és a nemzetközi cégek életét jócskán befolyásolja. – Az egyik kollégám gyermekének osztálytársa elkapta a kórt. Így most az egész munkaegységünket önkéntes karanténba küldték – meséli egy brüsszeli technológiai cég alkalmazottja, aki szerint idő kérdése, hogy a csaknem száz főt foglalkoztató vállalat többi munkatársa mikor kezd távmunkába. Mint azt mondja, az uniós negyed szívében lévő, EU-projektekkel is foglalkozó irodában minden adott, hogy áttérjenek a „home office” munkarendre. Az már jobban aggasztja, hogy biztonságosan tud-e majd a közeljövőben hazautazni a családjához a spanyolországi Córdobába.

Átjáróház – az itt élők gyakran használják angolul, franciául vagy más nyelveken ezt a szót a több mint 180 nációból érkezetteket tömörítő belga fővárosra. Expatok, azaz otthonról eltelepültek tömege él itt, építve a kapcsolatrendszerét a nemzetközi intézményekben. Ezek legjelentősebbike, az Európai Unió maga is működésbeli zavarok sokaságával küzd most. Az olasz uniós képviselők zöme vissza sem érkezett Brüsszelbe, és a folyosói beszélgetések jelentős részében a hipochondernek tartott politikusokat említik, akik a koronavírus miatt hetek óta kerülik az uniós „olvasztótégelyt”.

Egy neve elhallgatását kérő EP-alkalmazott panaszkodik: a február végi „zöld”, azaz szabad hét után szerinte nem kellett volna újranyitni az intézmény kapuit. A járványhelyzet eszkalálódása kitűnően mutatja, hogy az uniós parlament milyen nehézkesen működik a külső vendégek, nemzetközi konferenciák és workshopok nélkül. De a Brüsszelben életvitelszerűen tartózkodó, veterán képviselők egy része kimondottan élvezi a váratlanul jött nyugalmat.

A mindig zsúfolt, nyüzsgő, egyébként pedig grandiózus épület mára szinte megüresedett, a biztonsági személyzet látványosan, ám mosolygósan unja a tétlenséget. A koronavírus eddig mégsem a legszínesebb intézménynek számító parlamentben, hanem az uniós tanács épületében ütötte fel bizonyítottan a fejét. Egy litván diplomata viccesen csak köhög kettőt, amikor angolul a Hogy vagy? mondattal köszöntöm, majd nevetve teszi hozzá: „Már nem járok a kantinba”.

Tegnapi adatok szerint az elmúlt reggelre virradóra 49 új vírusos esetet regisztráltak a tizenegymilliós Belgiumban, ahol már háromszáz felett jár a megbetegedések száma. Ez utóbbi adat két héttel ezelőtt még csak nyolc volt. A vírus nem válogat: az északi Flandriában, a déli Vallóniában, illetve a brüsszeli régióban is bőven akadnak megbetegedések. A fővárosban mindenesetre nyoma sincs pánikhangulatnak vagy üresedő bolti polcoknak. A reggeli csúcsforgalomban a szupermarketek tele vannak – de nem az otthon vécépapírt és szappant felhalmozó emberekkel.

A konditeremben és a tömegközlekedésben is ugyanolyan embertömegbe botlani, mint korábban – azzal a különbséggel, hogy úton-útfélen kézfertőtlenítőt helyeztek ki.

Csak a higiénikus szerek beszerzése jelent némi nehézséget, ám – éppen Brüsszel sokat hangoztatott nemzetközi jellegéből adódóan – nem kell sokat várnunk arra, hogy egyszer csak valamely cég vagy politikai párt promóciós fertőtlenítőjét találjuk a markunkban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.