Varsó is új EU-s forrásokat kér Brüsszeltől

Marokkó 450 millió eurós támogatásra kapott brüsszeli ígéretet, amelyből 150 millió eurót az uniós bizottság szerint rögtön folyósítanak.

2020. 04. 01. 13:51
A man distributes food to African migrants at a makeshift home on the outskirts of Casablanca
Segélyszervezet ételosztást tart Casablancában Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdától már teljes gőzzel működik a koronavírus-járvány elleni befektetési kezdeményezés, amelynek égisze alatt az Európai Bizottság 37 milliárd eurónyi, még fel nem használt kohéziós forrást juttat a tagállamoknak. A magyar sajtóban is nagy visszhangot kapott, hogy ez összesen tizennégy uniós államnak, köztük hazánknak nem jelent pluszforrást, mert az adott tagországok a 2014-2020-as ciklusban már nem rendelkeznek lekötetlen összegekkel. Hétfőn a tagállamok véglegesítették is a szolidaritás e vitatott formájáról szóló mechanizmust, ám egyetlen tagállam, az uniós bürokrácia nagy részének helyet adó Belgium tartózkodott a tanácsi szavazáson.

A brüsszeli sajtó szerint ennek oka az állam földrajzi, nyelvi és kulturális különbségek nyomán régiókra, illetve közösségekre szabdaltságában rejlik: a több mint tízezer koronavírusos megbetegedés nagy részével bíró Flandria ugyanis sérelmezte, hogy a déli Vallónia kapja a megmaradt kohéziós pénzek javát. Eszerint Flandria több mint ezer beteggel rövid távon 6,5 millió eurót, Vallónia pedig kevesebb mint nyolcszáz fertőzöttel 16 millió eurót kapna az EU-tól. Kedden egyébként Lengyelországból is bírálták a befektetési kezdeményezés egészét. Andrzej Sados EU-hoz akkreditált lengyel nagykövet a brüsszeli Politicóban megjelent véleménycikkében ismételte meg a magyar érvet, és követelte, hogy új forrásokkal álljanak elő a koronavírus elleni küzdelemhez. Mint azt írta, a Lengyelországnak elméletileg juttatott 7,5 milliárd eurós támogatás már lekötött pénzt jelent.

– Ennél az EU-nak ambiciózusabbnak kellene lennie – fogalmazott, kijavítva a liberális kritikát, miszerint hamisak a vádak, hogy az unió nem ad pénzt a válságkezelésre. – Mateusz Morawiecki miniszterelnök sem azt mondta, hogy nem juttatnak pénzt. Hanem azt, hogy nem új forrásokat hoznak létre – írta a lengyel diplomata.

Segélyszervezet ételosztást tart Casablancában
Fotó: Reuters

Mindeközben az unió jelentős összegekkel segíti a bővítési és a szomszédságpolitika célországait is, hogy helytálljanak a kór elleni küzdelemben. Az egyik déli partner, Marokkó például 450 millió eurós támogatásra kapott brüsszeli ígéretet, amelyből 150 millió eurót az uniós bizottság szerint rögtön folyósítanak. Az észak-afrikai királyságnak ugyanakkor már van egy egymilliárd dolláros rendkívüli alapja, amit VI. Mohammed marokkói király hozott létre. Bár az unió nyilvánvalóan más alapokból csoportosít át ezen országoknak, akadtak olyan uniós tagállamok, ahol a szomszédságpolitikai segítséget is kritikával illeték. A holland és német szélsőjobboldalról például élesen bírálták a döntést, mondván: az EU-ban saját állampolgárok ezrei halnak meg, míg Marokkó képes lehet maga gondoskodni az eddigi pár száz fertőzöttjéről.

– Mi teljes jogú tagként csak 25 millió eurót kapunk – írta a Twitteren Geert Wilders, az uniókritikus holland Szabadságpárt vezetője. Egyébként Hollandia esetében is igaz, hogy már lekötötte az említett, rá eső EU-s összeget.

Nem látott uniós pénz

„Néhány nap késéssel azért Gyurcsány Ferenc is beállt a »kétezermilliárd forintnyi uniós támogatásról« indulatosan hazudozók maroknyi táborába. Ez az egész uniós támogatás dolog pontosan olyan, mint a Loch Ness-i szörny: sokan beszélnek róla, de senki sem látta. Nem látták, mert nincs. Se szörny, se uniós támogatás. Ennyi.” – ezt írta tegnap a Facebookon Deutsch Tamás, miután Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke egy élő videóban kétezer milliárd forintos uniós támogatás letagadásával vádolta a magyar kormányt. A Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője a napokban több ellenzéki politikust is kiosztott, amiért szerinte hazugságokat terjesztenek az EU járványügyben nyújtott támogatásáról. Az Európai Bizottság nemrég 37 milliárd euró értékben a kohézió égisze alatt szabadított fel pénzt egészségügyi célokra, azonban van tizennégy tagállam – köztük Magyarország –, amelyek már lekötötték a 2014–2020-as ciklusra vonatkozó támogatási összeget. Magyarország esetében ez az emlegetett 5,6 milliárd euró, azaz közel kétezermilliárd forint.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.