Trump hazatelepítené a gyártást Kínából

Az amerikai kormány új büntetővámokat is tervez Peking ellen a koronavírus-járvány nem megfelelő kezelése miatt.

Mártonffy Attila
2020. 05. 04. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington azon dolgozik gőzerővel, hogy mihamarabb leszakítsa az amerikai ellátási láncokat Kínáról, emellett új büntetővámokat is tervez Peking ellen a koronavírus-járvány nem megfelelő kezelése miatt – írja a Reuters hírügynökség meg nem nevezett magasrangú washingtoni forrásokra hivatkozva. Konkrétan arról van szó, hogy Donald Trump elnök – még 2016-os választási ígéretéhez híven – visszavigye az Egyesült Államokba az elmúlt évtizedekben többek között Kínába települt feldolgozóipart. Most ez a törekvés turbófokozatra kapcsolt, különösen, hogy a járvány rekordszámú áldozatot szedett Amerikában, a munkanélküliek száma is évtizedek óta nem látott magasságba szökött, azaz alaposan leült a gazdaság.

Azt, hogy azért némi politikum is van a Kínából való kitelepülésben, jól mutatja, hogy a Reuters informátorai szerint nem az összes gyártást vinnék haza, hanem a Kínától való függés felszámolása, de legalábbis alapos lazítása jegyében olyan megbízható „baráti országokkal” is szívesen együtt dolgoznának, mint Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Korea, Vietnam, India, Japán, esetleg latin-amerikai államok. Hivatalos washingtoni vélekedés szerint a szűk keresztmetszeteket fel kell számolni, ez pedig nemzetbiztonsági érdek. Kína 2010-ben előzte meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb feldolgozóipari célországaként, s 2018-ban már a globális gyártás 28 százalékát adta. Az ENSZ statisztikái szerint főként a generikus gyógyszerek gyártásában törtek előre – Kínából származik az Amerikában receptre írt gyógyszerek nagy többsége.

A kínai beszerzések és a helyi gyártás megszüntetése érdekében az amerikai kereskedelmi minisztérium és más illetékes állami hivatalok is adócsökkentéssel, illetve áttelepülési támogatással próbálják rávenni a vállalatokat a változtatásra. – Az a pénz, amit a cégek korábban a Kínával kötött üzletek révén kasszíroztak, most többszörösen is elolvadtak a járvány okozta gazdasági károk miatt – mondta az egyik informátor.

Ami az új vámokat illeti, Trump korábban már többször közölte, hogy további büntetőtarifákat vezet be a mostani, 370 milliárd dollár értékű kínai árura érvényes 25 százalékos vámtétel felett. A már a jelenlegi vámterhek súlya alatt is nyögő amerikai vállalatok gondja pedig tovább nő az értékesítés nagyarányú visszaesése miatt. Bennfentesek szerint mindez azonban nem jelenti azt, hogy Trump mindenképpen új vámokat akar kiszabni. Lehetséges, hogy megelégszik cégek vagy tisztviselők szankcionálásával vagy a tajvani kapcsolatok szorosabbra fűzésével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.