A Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség kezdeményezésére nagyszabású, összmagyar akció vette kezdetét, amelyet a trianoni békeszerződés aláírásának századik évfordulójára időzítettek. A cél, hogy június 4-én 20.20-kor minél többen gyújtsák meg az összetartozás tüzét. Lapzártánkig 57 országból 1750 településen 3600 tűzrakóhelyet regisztráltak a direkt erre a célra létrehozott honlapon: Gyujtsukmeg.ma.
Popovics Pál, a cserkészszövetség elnöke (képünkön) a Magyar Nemzet érdeklődésére elmondta, már több hasonló kezdeményezésük volt. Például 1996-ban a millecentenárium alkalmából máglyagyújtási akciót szerveztek a Kárpátok gerincére, a valamikori ezeréves határra. – Akkor és most is az együvé tartozás érzésének erősítése a célunk. Idén a koronavírus miatt lelassult az élet, a nagyszabású, csoportos rendezvények nem tarthatók meg. Innen jött az ötlet, amely mindentől függetlenül minden magyart érint, illetve összeköt. Még véletlenül sem szerettünk volna kirekesztő, megosztó kezdeményezést, a lényeg az összefogás, az összetartozás érzésének erősítése, ami úgy tűnik, sikerült, hiszen mindenkinek tetszett az ötlet, amint az interaktív térképünkön is látszik: rengeteg lángnyelvpiktogram jelent meg, ezerszámra csatlakoztak – mondja a Munkácson élő és informatikatanárként dolgozó Popovics Pál.
A cserkészek vezetője azt szeretné, ha június 4-én, budapesti idő szerint 20.20-kor minél többen meggyújtanák összetartozásunk tüzét, és elmondanának közösen egy imát, elénekelnék a Himnuszt és kötetlenül beszélgetnének, énekelnének. Aki szeretné, készíthet fotókat, videót a tűzgyújtáskor, megfogalmazhatja pár mondatban a gondolatait és feltöltheti azt a weboldalra. Popovics Pál reméli, egy digitális kiadvány is készül az összegyűjtött anyagokból.
A kezdeményezés logójában szereplő három számról Popovics Pál elmondta, hogy az három eseményre utal. – Szent István király ezeresztendős keresztény államiságát a Kárpát-medencében pont száz éve zúzta szét a trianoni békediktátum, feldarabolva ezzel Magyarországot. A tíz évvel ezelőtt megszavazott, kettős állampolgárságról szóló törvény azonban lehetőséget adott az elcsatolt területeken élő és szétszóródott magyarok számára, hogy közjogi értelemben újra az anyaország részévé, annak állampolgáraivá válhassanak, vagyis a területi szétszakítottság ellenére újra összetartozhassanak – közölte.