Már a komolyzenét is eredendően rasszistának tartják

Több amerikai lap szerint elég nagy gond, hogy a klasszikus művek döntő többségét fehér bőrszínű, európai zeneszerzők alkották meg. A zenekarokban is mindössze 1,8 százaléknyi fekete művész játszik.

Forrás: V4NA Hírügynökség2020. 06. 26. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új és megdöbbentő célpontja van a rabszolgaság miatt sokszor eredendően „bűnösnek” tartott fehéreknek, ez pedig a komolyzene. Az amerikai sajtó szerint a klasszikus zene „rasszista” – írja alcímében a francia Valeursactuelles. A lap rámutat, a The New York Times szerint ez „az ország legkevésbé sokszínű intézménye” és egy „rasszista probléma” elfedése. A Seattle Magazine még messzebbre ment. Szerinte meg kell támadni a komolyzene „fehérségét.” Az Egyesült Államok Nemzeti Közrádiójának (National Public Radio) weboldala pedig megjegyezte, hogy ez a fajta zene „rendkívül fehér és egyre inkább marginalizált”. A New Music USA pedig azt állította, hogy „a klasszikus zene eredendően rasszista”, sőt „itt az ideje, hogy a klasszikus zene meghaljon”.

Arra adatok is vannak, hogy miért „túl fehér” a klasszikus zene. Az Amerikai Zenekarok Ligájának (League of American Orchestras) 2016-os jelentése szerint a zenekarban játszó zenészeknek mindössze 1,8 százaléka fekete és csak 2,5 százaléka latin. Egyesek pedig azt kritizálják, hogy a komolyzenei művek döntő többségét európai eredetű, azaz fehér zeneszerzők szerezték. Ennek alapján a San Francisco Chronicle nemrég azt sajnálta, hogy a város szimfonikus zenekara szinte kizárólag fehér férfiak zeneműveit mutatja be.

Ugyanakkor azt a szomorú tényt is érdemes kiemelni, hogy a klasszikus zene ma már egyre kevesebb embert vonz, főleg a fiatalok körében. A Nemzeti Művészeti Alapítvány (National Endowment for the Arts) tanulmánya szerint a klasszikus zenei koncerten részt vevők aránya 1982-től 2012-ig 17-ről, 8,8 százalékra csökkent. Ugyanebben az időszakban a 30 év alatti nézők aránya 27-ről 9 százalékra esett vissza. Ezért az ágazat szakemberei megújulást szeretnének – mutatott rá a Le Figaro.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.