– Szeretlek, Joe!

NATO-struktúrák ukrajnai bevonásáról tárgyalnak a nyugati országok
Moszkva nem lát lehetőséget kompromisszumra a külföldi békefenntartók Ukrajnába telepítésével kapcsolatban.
– Szeretlek, Joe!
– Én is szeretlek, haver!
Ezekkel a szavakkal búcsúzott egymástól Barack Obama és Joe Biden azon a keddi kampányrendezvényen, amelyen az egykori amerikai elnök besegített korábbi alelnökének, a demokraták várható elnökjelöltjének az adománygyűjtésben. Volt is ok a hálára: az este során összesen 11 millió dollárt – majd 3,5 milliárd forintot – kalapoztak össze. Ebből 7,6 millió dollárt több mint 175 ezer adományozó rakott apránként a közösbe, míg a maradék 3,4 millió dollárt egy külön, zárt körű csoportban ajánlották fel a demokratákhoz közeli vagyonos pénzemberek.
Barack Obama és Joe Biden 2008-ban még riválisként néztek szembe egymással, később azonban szoros kapcsolat alakult ki köztük, mely gyakori témája volt a médiának. Viszonyukra csak „bromance-ként” (a brother, testvér és a romance, románc szavak összevonásával) testvéri szeretetként hivatkoztak, amelyre már akkoriban is rájátszottak. Az egykori elnök ehhez képest talán kissé későn, csak áprilisban jelentette be, hogy támogatja volt alelnökét a választási küzdelmekben. A fordulatot jól jelzi, hogy míg addig csak ritkán szólalt meg politikai kérdésekben, azóta többször élesen bírálta Donald Trumpot – nem volt ez másként a keddi kampányrendezvényen sem. Márpedig Barack Obama szava máig sokat nyom a latban, országosan is elég népszerű a demokraták köreiben. Egy májusi közvélemény-kutatás szerint ha novemberben ismét ő indulhatna az elnökválasztáson, 54 százalék voksolna rá Donald Trump 43 százalékával szemben.
A demokraták reménységére rá is fért a segítség, ugyanis a nyilvános adatok szerint május végéig Donald Trump már 287 millió dollárt, míg ő csak 211 millió dollárt gyűjtött össze. Igaz, az amerikai elnök már 2019 júniusában beindította kampányát, amivel a legelső napon egy 25 millió dolláros villámrajtot vett. Mégis, demokrata körökben állítólag már aggódva figyelték, hogy milyen nehezen nyílik meg a donorok pénztárcája. Nem sorakozott fel nyíltan Joe Biden mögé Soros György, a demokraták egyik legbőkezűbb támogatója sem, de az év első három hónapjában 28,3 millió dollárt pumpált a párthoz közeli szervezeteknek. Májusban aztán végre örülhettek: ez volt az első hónap, hogy Joe Biden és pártja több adományt gyűjtött össze, mint ellenfeleik. A trend azonban várhatóan júniusban ismét fordulni fog, hiszen az elnök június 14-i születésnapján újabb adományrekordról számoltak be.
Még öt hónap van a választásig, így az igazi kampányhajrá csak most kezdődik majd, a mérleg nyelve még bármelyik irányba elbillenhet. Valószínűleg a koronavírus-járvány is befolyással volt az adakozási kedvre, egyrészt a gazdasági nehézségek miatt, másrészt mert egyre inkább a világhálóra költöztek a gyűjtési akciók. És a pénz persze fontos, de nem feltétlenül sorsdöntő eleme a választásoknak. Ha az lenne, akkor senki nem állhatott volna a demokrata színekben elvérző Michael Bloomberg útjába, aki hatvanmilliárd dolláros vagyonával a világ 16. leggazdagabb embere.
Baljós számok
Koronavírus-járvány, a nyomában fellépő munkanélküliség és gazdasági nehézségek, a George Floyd halála miatt kirobbanó tüntetés- és zavargáshullám – nem alakulnak éppen szerencsésen az események Donald Trump első mandátumának utolsó hónapjaiban. Ezt tükrözik a számok is, a Gallup legutóbbi felmérései szerint az elnök támogatottsága régen látott mélységbe, 39 százalékra zuhant. Miközben az Egyesült Államok több mint 2,3 millió regisztrált Covid–19-beteggel és 121 ezer halálos áldozattal a világ legfertőzöttebb országa, a Reuters/Ipsos által megkérdezettek mindössze 37 százaléka értett egyet azzal, ahogy az elnök a járványt kezelte.
Közben a legtöbb közvélemény-kutatás szerint Joe Biden őrzi – sőt néhány szerint növelni is tudta – magabiztos, tíz százalék körüli előnyét öt hónappal a választások előtt. Az amerikai választási rendszer sajátosságai miatt azért még korántsem lehet leírni Donald Trumpot. Emlékezetes, hogy 2016-ban is minden előrejelzés Hillary Clinton győzelmét jósolta, aztán mégis a republikánus jelölt örülhetett.
Moszkva nem lát lehetőséget kompromisszumra a külföldi békefenntartók Ukrajnába telepítésével kapcsolatban.
A tagállamoknak is tenniük kell azért, hogy erősebb legyen a NATO.
A szakértő szerint minden téren nagyon fontos a Magyarország és Izrael közötti együttműködés.
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.
Hadházy és a Momentum tovább folytatja a fővárosi közlekedés megbénítását
Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját
Minden nap egy pohárral ebből az italból és kicsattansz az egészségtől
Ragadós száj- és körömfájás: ezt kell tenni, hogy Magyarország elkerülje a katasztrófát – most dől el minden
Magára haragította a fél világot a magyar válogatott focista
Összeomlott a Lada gyártója: az oroszok ezt Kínának köszönhetik
Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Csütörtöki sportműsor: MTK–Fehérvár a Magyar Kupában, PSG–Szeged visszavágó a férfi kézi BL-ben
Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Elözönlötte az olasz sajtót Netanjahu budapesti látogatásának híre
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Moszkva nem lát lehetőséget kompromisszumra a külföldi békefenntartók Ukrajnába telepítésével kapcsolatban.
A tagállamoknak is tenniük kell azért, hogy erősebb legyen a NATO.
A szakértő szerint minden téren nagyon fontos a Magyarország és Izrael közötti együttműködés.
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.