A lengyel EP-képviselő tiltakozik a testvérvárosi programban hozott brüsszeli döntés ellen

A lengyel kormánypárt egyik európai parlamenti képviselője, Beata Szydlo interpellációval fordult az Európai Bizottsághoz, tiltakozva az ellen, hogy a testület az LMBTI-jogokra hivatkozva visszautasította hat lengyel település testvérváros programbeli finanszírozását – közölte csütörtök este a lengyel sajtó.

Forrás: MTI2020. 07. 31. 11:44
SZYDLO, Beata
Beata Szydlo lengyel miniszterelnök-helyettes előadást tart a Közép-Európa Európája című konferencián Fotó: MTI/Máthé Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós alapszerződés szerint az Európai Bizottságnak (EB) kötelessége, hogy tiszteletben tartsa a tagállamok nemzeti identitását, a helyi önkormányzatoknak és a lakosoknak joguk van a szabad véleményformálásra – idézi a volt lengyel kormányfőt, Beata Szydlót az Európai Konzervatívok és Reformerek (EKR) frakciója által kiadott közlemény. A lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság az EKR tagja az Európai Parlamentben (EP).

Szydlo felidézte: Helena Dalli egyenlőségért felelős uniós biztos szerdai közlése szerint az EB elutasította a testvérváros programbeli finanszírozását hat olyan lengyel településnek, amelyek korábban családvédelmi nyilatkozatokat adtak ki. Dalli kijelentette: az említett települések „LMBTI-mentességet vezettek be és megtagadták e kisebbség jogainak érvényesülését”.

Szydlo azt kérdezi interpellációjában, vajon a beadványok elutasítását az érintett önkormányzatok családvédelmi nyilatkozatai okozták-e, illetve mi a döntés jogi alapja. A politikus azt a kérdést is feltette, az EB „nem tartja-e a családot az egyik alapvető európai értéknek”.

Az elutasítás kapcsán a lengyel igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro szerdán „határozott fellépésre” szólította fel Mateusz Morawiecki kormányfőt. Ziobro követelésére reagálva a lengyel miniszterelnöki hivatal vezetője, Michal Dworczyk miniszter egy csütörtöki interjúban elmondta: amennyiben az EB döntését hivatalosan is kézbesítik a lengyel kormánynak, az „minden bizonnyal magyarázatot fog követelni”.

Több lengyel település önkormányzata – köztük az EB programjában elutasítottak – 2019 elején arra reagált, hogy a fő ellenzéki párt, a Polgári Platform elnökhelyettese, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester úgynevezett LMBT-chartát írt alá, amelyben többek között a szexuális felvilágosítás sokak által radikálisnak minősített formáinak bevezetését ígérte.

Az említett önkormányzatok ezt követően családvédelmi nyilatkozatokat szavaztak meg. Az elvi jellegű dokumentumok elhatárolódtak a hagyományosan felfogott családot a szerzők szerint veszélyeztető LMBT-ideológiától. Egyes nyilatkozatok csak a családvédelemről szóltak, meg sem említve a melegjogi mozgalmat.

A Gazeta Wyborcza lengyel balliberális napilap és egyes külföldi lapok ezt követően arról írtak, hogy több lengyel településen „LMBT-mentes zónákat” jelöltek meg. Ennek forrása az lehetett, hogy egy lengyel baloldali aktivista néhány, a családvédelmi nyilatkozatot elfogadó község helységnévtáblája alá többnyelvű, LMBT-mentes zóna feliratú táblákat rögzített, és az erről készített fotókat a világhálón terjesztette.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.