
Keith Kellogg: Ukrajna készen áll területi engedményekre
Az Egyesült Államok nem hátrál ki a békefolyamatból.
Az Európai Unió minszki nagykövetei csütörtökön egyeztettek Belarusz külügyminiszterével, Vlagyimir Makejjel az országban kialakult helyzetről – írja a belarusz tut.by hírportál. A megbeszélést a külügyminisztérium kezdeményezte, és zárt ajtók mögött zajlott le. Az Európai Unió az egy héttel ezelőtti rendkívüli csúcson nem ismerte el a belarusz elnökválasztás eredményét, és szankciókat helyezett kilátásba a választási csalásokban és a rendőrségi erőszakban érintett személyek ellen.
A konkrét európai szankciókban a balti államok léptek a leggyorsabban: szerdán Litvánia egy 118 fős szankciós listát hozott nyilvánosságra, amit a következő napokban fogadhatnak el. A listán a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka is szerepel. Ha elfogadják a feketelistát, akkor a rajta szereplők nem utazhatnak be az ország területére, bankszámláikat – ha lenne ilyen – zárolják. Litvánia lépéseit a másik két balti állam, Lettország és Észtország is támogatja, és a szakértők szerint kiindulópontja lehet akár egy közös európai uniós szankciós listának is.
Lukasenka egy csütörtöki egyeztetésen határozott véleményt fogalmazott meg a nyugati lépések ügyében. A belarusz vezető szerint a Nyugat beavatkozik az ország belügyeibe, és „diplomáciai háborúba” kezdett ellenük. Úgy gondolta: Lengyelország azért érdekelt a helyzet destabilizációjában, hogy rátegye a kezét az ország északnyugati megyéjére, a grodnói területre, ahol több mint kétszázezer fős lengyel kisebbség él.
– Diplomáciai mészárlás kezdődött ellenünk a legmagasabb szinteken – idézte Lukasenkát csütörtökön a sajtószolgálata. – Ma a hibrid hadviselés egy meghatározott szakaszát láthatjuk Belarusszal szemben. (…) A tömegkommunikációs intézményeket és az információs szférát is áthatja ez a küzdelem, az egymásnak nekifeszülő felek háborúja – mondta a belarusz vezető.
A belarusz állami médiában napok óta nyugati légicsapásokkal és a NATO katonáival riogatnak. Az ország nyugati határait megerősítették, Lengyelország és Litvánia szomszédságában pedig nagyszabású hadgyakorlatok kezdődtek. Megszólalt az ügyben a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg is; szerinte a belarusz hatalom a NATO-val takarózik a tüntetők elleni lépéseikben.
– A [belarusz] rezsim kísérleteit látjuk arra nézve, hogy ürügyként használják fel a NATO-t a tüntetők szétoszlatására, hogy hatósági erőszakot alkalmazzanak. Ez így nem igaz, mert semmilyen NATO-erősítés nincs a térségben – idézte Stoltenberget a TASZSZ orosz hírügynökség.
Ugyanakkor Oroszország is segíthet Belarusznak a politikai helyzet stabilizálásában – erről Vlagyimir Putyin orosz államfő beszélt csütörtökön. Putyin szerint Moszkva egy rendvédelmi szervek munkatársaiból álló tartalékos egységet alakított ki, amelyet „szükség esetén” vethetnek be.
Az elmúlt napokban Lukasenka egyértelműen elutasította a tüntetőkkel való párbeszédet, és a megtorló lépéseket választotta. Csütörtökön kihallgatásra idézték be a demonstrálók egyik vezetőjét, Marija Kolesznyikovát, a múlt hét elején alakult belarusz koordinációs tanács elnökségi tagját. Az ellenzéki szerv létrehozását Lukasenka egyik kihívója, a közben Litvániába menekült Szvjatlana Cihanouszkaja kezdeményezte, célja párbeszéd kezdeményezése a békés hatalomátadás érdekében. Az elnökségébe hét ismert ellenzéki és közéleti személy került, többek között a volt kulturális miniszter, Pavel Latusko és a Nobel-díjas belarusz írónő, Szvetlana Alekszijevics. A létrehozás után a belarusz főügyészség alkotmányellenesnek nyilvánította a szervezet tevékenységét, és nyomozást indított ellene. Latuskót kedden három és fél órán keresztül hallgatták ki az ügyben, a Nobel-díjas írónő, Alekszijevics pedig szerdán jelent meg a vizsgálóbizottság előtt.
– Úgy gondolom, hogy bármelyikünk büszke lehet ma a népére – mondta Alekszijevics a kihallgatás előtt az újságírói kérdésekre válaszolva. – Létrejött egy amolyan belarusz „brand”. A belaruszok lettek hirtelen az a nép, amelyet hirtelen megismert az egész világ. (…) Együtt kell maradnunk, nem engedhetünk, el kell kerülni a vérontást minden áron, lelkierőnk által kell nyernünk, a meggyőződésünk ereje által kell nyernünk – foglalta össze gondolatait az írónő.
Az országban ezen a héten is folytatódtak a tüntetések és általános sztrájkok. Az RBK hírügynökség számításai szerint a sztrájkok által jelenleg megbénított vállalatok Belarusz éves GDP-jének a negyedét adják. A hatóságok a sztrájkszervező dolgozók letartóztatásával próbálnak tenni valamit a helyzet ellen. A munkások Aljakszandr Lukasenka lemondását és megismételt elnökválasztásokat követelnek.
A tüntetők közben új taktikával is próbálkoznak az alkotmányos keretek között: Minszk húsz választási körzetében aláírások összegyűjtésével kezdeményezték a parlamenti képviselők visszahívását. Jelenleg a belarusz parlament alsóházában, a képviselők házában a 110 képviselő között egyetlenegy ellenzéki politikus sincs.
Az országban szerdán és csütörtökön ismét akadozott az internet, a hatóságok pedig több mint hetven weboldalt tiltották be, többek között a legnagyobb, kormányellenes hírportálokat, mint a Belsatot, Evrorádiót, Szabadság rádiót, illetve olyan civil kezdeményezéseket, mint a Zubr és a Holosz platformot.
Az Egyesült Államok nem hátrál ki a békefolyamatból.
Ez a szuverenista erők elleni nyomásgyakorlás része.
Fokozódik a feszültség a két atomhatalom között.
A Tisza Pártot magába foglaló Európai Néppárt Ukrajna gyorsított csatlakozásáról és még több pénz küldéséről döntött.
Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását
Mélyütést kapott a Barcelona, Flick legnagyobb kedvence összetört
IQ-teszt: csak a zsenki képesek megtalálni, hogy ki a hamis orvos 5 másodperc alatt
Zelenszkij ennek nem fog örülni: Orbán miatt tett nagy bejelentést az EU bővítési biztosa
Május elsején még gyönyörű időnk lesz, aztán elromlik minden
Vezércikk – Megszavazta az Európai Néppárt Ukrajna gyorsított uniós felvételének támogatását + videó
Eredményt hirdettek, íme a legnépszerűbb magyar rock zenekar
Csütörtöki sportműsor: a Szeged és a Veszprém is visszavágót játszik a férfi kézi BL-ben
Hansi Flick egy szót sem szólt a játékosaihoz, elmondta, hogy miért nem + videó
Ronnie O’Sullivan elképesztő kunszttal zárta le a vergődését
Ukrajna és az USA aláírta az ásványkincs-egyezményt
Férfikézilabda BL: Egy nagyobb és egy kisebb magyar esély a négyes döntőre
Az Egyesült Államok nem hátrál ki a békefolyamatból.
Ez a szuverenista erők elleni nyomásgyakorlás része.
Fokozódik a feszültség a két atomhatalom között.
A Tisza Pártot magába foglaló Európai Néppárt Ukrajna gyorsított csatlakozásáról és még több pénz küldéséről döntött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.