Háborúra készülnek Németországban?
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Libanont egykor a Közel-Kelet Svájcaként emlegették, a hasonlat azonban napjainkra gyakorlatilag teljesen értelmezhetetlenné vált. A hosszú ideig tartó francia befolyás és több évtizedes megszállás miatt kifejezetten nyugatias életmóddal és viszonylagos jóléttel dicsekedő közel-keleti ország ugyanis a megszámlálhatatlan politikai és felekezeti milícia közt 1975-ben kitört polgárháború óta nem találja a kiutat a káoszból.
Ennek elsősorban az az oka, hogy a felekezetek közti hatalommegosztáson alapuló politikai rendbe eleve kódolva van a működésképtelenség, az állam minden szegletébe behatoló korrupció pedig 2019-re olyannyira elfajult, hogy az ország pénzügyi rendszere gyakorlatilag összeomlott. Az államberendezkedés egyébként rendkívül aprólékosan szabályozott a keresztények és a muszlimok közötti hatalommegosztás tekintetében, ennek oka pedig a két vallás egymással szembeni bizalmatlansága. A mesterséges egyensúly fenntartását szigorú szabályok rögzítik: 1991 óta az ország alkotmánya megköveteli, hogy az államelnöki tisztséget maronita keresztény, a miniszterelnöki posztot szunnita muszlim töltse be, míg a parlament elnökének székébe rendszerint síita muszlim ülhet.
A politikai káosz odáig fajult, hogy az ország vezetése idén márciusban csődöt jelentett, miután nem tudta fizetni az adósságát – ebben az egyébként is feszült helyzetben tört ki aztán a koronavírus-járvány. Elemzők szerint egyébként a kedd este történt katasztrofális robbanás szoros összefüggésben van az elképesztő méretű korrupcióval és működésképtelenséggel. A brüsszeli Politico tegnap azt írta: az elmúlt napokban egyre több brüsszeli tisztviselő fejében fogalmazódott meg a gondolat: Libanon kilátástalan helyzete újabb migrációs problémákat vethet fel az Európai Unió számára.
Hivatalosan több mint egymillió szíriai menekült él a mintegy öt és fél milliós országban, de a valóságban ez a szám jóval nagyobb lehet, hiszen az arab tavasz 2011-es kezdete óta a környező országokból számos menedékkérő lelt otthonra a viszonylag biztonságosnak mondható Libanonban. Eddig semmi jel nem utal arra, hogy az elkeseredett emberek Európa felé indulnának, de számos elemző emlékeztet: a bejrúti robbanás következtében háromszázezer ember vált földönfutóvá.
Lapunk megkeresésére Speidl Bianka, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója elmondta: az ország lakosságának körülbelül negyven százaléka már a tragédia előtt is a szegénységi küszöb alatt élt, a gazdasági problémák következtében pedig több tízezer szíriai menekült elvesztette megélhetési forrását. – A gazdaságot már eleve a vírus is ellehetetlenítette, több mint kétszázezer ember lett munkanélküli, legalább másfél millió libanoni él szegénységben. A szíriai menekültek eddig is nyomorban éltek, a jelenlegi helyzetben várhatóan a térség elhagyására fognak törekedni – fogalmazott a kutató. Speidl Bianka szerint az állam eddig sem tudott támogatást nyújtani számukra, leginkább csak magukra számíthatnak, hiszen a nemzetközi segélyszervezetek a menekülteknek csupán egy elenyésző százalékáról tudnak gondoskodni. A kutató hozzáfűzte, Szíria gazdasági helyzete a szankciók miatt reménytelen, tehát valószínűtlen, hogy Libanonból bárki arrafelé venné az irányt. Inkább az jellemző, hogy az országban tartózkodó szíriai és iraki menekültek, valamint a libanoniak is a térségen kívüli megoldásokban gondolkodnak.
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Erőszakkal kényszerített prostitúcióra nőket három testvér
Pressman képmutatása nem ismer határokat
Rosszul érezte magát a hétvégén, meghalt az X-Faktor kisgyermekes énekesnője
Beszakadt a forint, ez állhat a szabadesés hátterében
Farkasóra: ezért ébredünk fel hajnali három és négy óra között
Újabb megdöbbentő lépés Bidenéktől: nemcsak a világháborút robbanthatják ki, milliárdokat is kaszálhatnak
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Történelmi BL-győzelmet aratott a Pick Szeged a Kielce otthonában
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Közel ezer oldalon írják le a vészhelyzeti terveket a német hadsereg vezetői.
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.