Nem jut elég vakcina minden embernek

Akár 4-5 évig is eltarthat, mire mindenkit beoltanak. Az Európai Bizottság újabb 300 millió oltóanyagot rendelt.

Magyar Nemzet
2020. 09. 19. 13:24
A scientist at RNA medicines company Arcturus Therapeutics research a vaccine for the novel coronavirus (COVID-19) at a laboratory in San Diego
Általában hosszú évekig is eltart az oltóanyag tesztelése Fotó: Bing Guan Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb 300 millió adag Covid–19 elleni oltóanyagot rendelt az Európai Bizottság, ezúttal a francia Sanofi és a brit GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszeripari cégek együttműködésétől, 324 millió euróért. A két cég szeptember elején kezdte meg saját fejlesztésű vakcinájának tesztelését embereken. Ha minden rendben halad, decemberig juthatnak el a vizsgálatok utolsó szakaszába, és leghamarabb a jövő év első felében kerülhet forgalomba a termék. Júliusban az Egyesült Államok már 2,1 milliárd dollárért lekötött magának 100 millió dózist ugyanettől a gyártótól, további félmilliárd darabra opcionális felvásárlási joggal. Ugyanebben a hónapban az Egyesült Királyság is rendelt tőlük 60 millió oltóanyagot. A Sanofi és GSK úgy becsülte, hogy egy év alatt nagyjából egymilliárd adag vakcinát képesek legyártani, így egyelőre nem egyértelmű, kik kaphatnak először a szerből.

Az Európai Bizottság múlt hónapban a nemzetközi AstraZeneca gyógyszergyártóval is megegyezett 400 millió dózis vakcina felvásárlásáról 336 millió euróért.

A cég tesztjeit pontosabban nem részletezett biztonsági megfontolások miatt szeptember elején szüneteltetni kellett, de a napokban újraindították a vizsgálatokat. Várhatóan október végéig kiderül, hogy az oltóanyag hatásos-e. Az Európai Unió mindenesetre próbál több lábon állni, a bizottság tájékoztatása szerint több vállalattal is tárgyalnak.

Az Európai Bizottság még júniusban fogadta el az oltóanyag-stratégiát, amelynek egyik célja, hogy 12-18 hónapon belül minden uniós állampolgárnak hatékony és biztonságos oltóanyagot biztosítson. Csakhogy a Reuters hírügynökségnek nyilatkozó uniós források szerint már az Európai Unióban is felismerték azt, hogy a gyógyszergyárak kapacitása véges, a jövő évben legfeljebb kétmilliárd adag vakcina előállítására lehet számítani, amiért egy sor másik nemzet is versenyben van.

Hogy az elosztás igazságosabb legyen, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) életre hívta az úgynevezett COVAX programot, melyhez péntekig lehetett csatlakozni. Ennek lényege, hogy nemzetközi összefogással támogatják a legígéretesebb fejlesztéseket, és lehetővé teszik, hogy az oltóanyagokhoz méltányosan, megfizethető áron bárki hozzáférhessen, akinek szüksége van rájuk. Bár az Európai Unió anyagilag is az egyik legfőbb támogatója a kezdeményezésnek, a Reuters információ szerint mégis óva intik a tagállamokat, hogy a COVAX-on keresztül próbáljanak vakcinához jutni. Félő ugyanis, hogy a világ nyolcmilliárdos népessége mellett a mindössze 450 milliós unióba ez alapján a rendszer alapján nem jutna elég ellenszer.

– Négy-öt évbe telhet, mire mindenki megkapja az oltást a bolygón

– nyilatkozta a Financial Timesnak Adar Poonawalla, a világ egyik legnagyobb, indiai gyógyszergyártójának tulajdonosa. A szakember óva intett mindenkit az eltúlzott reményektől. Rámutatott, hogy a jelenlegi oltóanyagokból két dózist kell beadni, így legkevesebb 15 milliárd adaggal kell számolni, melynek legyártására távolról sincs meg a kapacitás. Korábban a WHO egyik vezető kutatója is úgy becsülte, hogy 4-5 évbe is beletelhet, mire sikerül leküzdeni a járványt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.