Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint jelenleg 24, Covid–19 elleni vakcina klinikai tesztje zajlik világszerte, 142 további vakcina pedig preklinikai fázisban tart. Nagyon magas számok ezek, főleg ha azt nézzük, hogy valamivel több, mint fél év telt el a koronavírus megjelenése és a kutatás elindítása óta. Viszonyítási alapként lehetne említeni a másik koronavírustörzset, a 2002 és 2004 között kirobbant SARS-járványt, amely ellen azóta sem készült vakcina, vagy az ebolavírust, amely már több mint negyven éve, 1976-ban tűnt fel először, ám az első vakcina csak tavaly készült el. Ezért is voltak szkeptikusak a szakemberek, hogy több évbe telhet, mire az idén feltűnt Covid–19 ellen lesz egy működő védőoltás. Nem így történt.
– Egyedülálló az egész folyamat, korábban még nem volt rá precedens – meséli a Magyar Nemzetnek Nagy Eszter, a Cebina GmbH vezérigazgatója. Az osztrák biotechnológiai cég jelenleg a a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportjával közösen dolgozik egy saját, harmadik generációs koronavírus-oltás kifejlesztésén. – Hatalmas gazdasági és egészségi hatása van a koronavírusnak, ezért nagyon sok cég beszállt, másrészt pedig jelentős kormány- és NGO-támogatásokat is kap az ügy. Általában évekig tart a vakcinafejlesztés és -engedélyeztetés, de a jelenlegi helyzetben az engedélyeztető szervek is felgyorsítják a beadott kérelmek elbírálását – mondja lapunknak Nagy Eszter.
Felgyorsult a folyamat
Persze ez nem azt jelenti, hogy a több mint 160 kutatás mindegyikéből működő oltóanyag lesz. Többen kiesnek majd a versenyből, de azok a cégek és államok, amelyek eljutnak a végéig, sokat nyerhetnek. Mire a vakcina tömeggyártásba kerülhet, többlépcsős folyamaton kell átesnie: először jön a preklinikai fázis, amely során állatokon – leginkább egereken vagy majmokon – vizsgálják az oltóanyag hatékonyságát.
Ezután jön a klinikai tesztek első fázisa, amikor kisszámú egészséges emberen tesztelik a gyógyszert. A klinikai kísérletek második fázisában a szert több száz embernek adják be, különböző csoportok szerint. A harmadik fázis már több tízezer emberen végzett tesztet tesz szükségessé. Ha minden egyes fázis sikerrel zárul, a vakcina biztonságosnak mondható és kiváltja a szükséges immunitást, akkor indulhat az engedélyezési eljárás, majd a tömeggyártás.