Nincs egységes definíciója a jogállamiságnak az Európai Unióban

Egyértelmű a kettős mérce, és mi ezt határozottan elutasítjuk – jelentette ki Tymoteusz Zych.

Forrás: V4NA Hírügynökség2020. 10. 20. 17:45
Belgium: European Commission, Brussels
Belgium: European flags in front of European Commission in Brussels. Photo from 15. May 2015. Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unióban a jogállamiság koncepciójának nincs definíciója, ezért jól kirajzolódik a kettős mérce az egész kontinensen, ami a hátrányba hozza a közép- és kelet-európai országokat, mondta el a lengyel Ordo Iuris jogi intézet alelnöke a V4NA-nak. Tymoteusz Zych-t annak kapcsán kérdeztük, hogy már egy liberális EP-képviselő is beismerte, hogy a jogállamiság nem egy jogi norma, annak nincs pontos meghatározása.

Egyértelmű a kettős mérce, és mi ezt határozottan elutasítjuk – jelentette ki Tymoteusz Zych a V4NA-nak.

A jogi szakértőt annak kapcsán kérdeztük, hogy egy kiszivárgott videón egy magyar liberális EP-képviselő arról beszél, hogy nincs meghatározva a „jogállamiság” fogalma az Európai Unióban.

Donáth Anna, aki Renew Europe frakció tagja úgy fogalmaz: „amíg az Európai Unió nem hoz – legalábbis vízióban – olyan dolgokat, hogy ő mit ért a jogállamiság alatt, és ez neki miért fontos és ezért miért köti például a kifizetéseket jogállamisági kritériumokhoz, addig a Fidesz [magyar kormánypárt] narratívája, Varga Judit [magyar igazságügyi miniszter] narratívája – aki a jog nyelvén érvel –, addig sajnos ez labdába rúg, sőt addig végül is nekik van igazuk”.

A jogállamiság koncepciójának nincs definíciója, így könnyen használják fegyverként, ha valamelyik országgal szemben vádakat akarnak megfogalmazni, fejtette ki Tymoteusz Zych a V4NA-nak. Hozzátette, épp ennek köszönhető a kettős mérce bizonyos országokkal szemben az Európai Unióban.

Gondoljunk csak Spanyolországra, ahol a parlament egyszerű többséggel választja a bírákat – tehát lényegében a kormány dönti el, hogy kik legyenek a bírók és még konszenzus sem kell hozzá. Sokkal politizáltabb a helyzet, mint Kelet-Európában, de mégsem láttam, hogy Brüsszel felszólalt volna, nem láttam, hogy a nyugat-európai országok felszólaltak volna, nem láttam, hogy a jogállamiságot védő csoportok felszólaltak volna, de még a demokrácia nagy szószólói is hallgattak. Lengyelországot már azért is támadni kezdték, már az is kiverte a biztosítékot, hogy a bírókat választó bizottság 3/5-ös többséggel válassza a bírákat. Egyértelmű a kettős mérce és mi ezt határozottan elutasítjuk – tette hozzá a szakértő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.