
A béketörekvések ellen lobbizik Berlin
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.
A német lap hazánk előző uniós biztosával, egykori igazságügyi miniszterünkkel, Navracsics Tiborral készített interjút a költségvetési válság margóján. A politikus – akit a lap Orbán Viktor bizalmasának nevez – a magyar vétó indoklásául elmondta: a kormány azt szeretné, ha a jogállamisági mechanizmusban precízebben és pontosan fogalmaznák meg, hogy mit értenek jogállamiság alatt.
– Kettős mércével mérnek – emlékeztetett Navracsics Tibor, aki szerint valójában az egész konfliktus a nemzeti szuverenitásról szól.
Hangot adott annak a véleményének is, hogy Magyarországon a viták nyelvezete sokszor nagyon kemény, s ezzel magyarázta a sajtóban eluralkodó Európai Unió–Szovjetunió párhuzamokat is. – Minden bizonnyal ez lenne a legszomorúbb forgatókönyv az EU-integráció elmúlt húsz évében – mondta Navracsics azzal összefüggésben, hogy egyes tagállamok a mentőalapot a magyarok és lengyelek nélkül hoznák létre.
A szlovák liberális lap szerzője egy az egyben a magyar miniszterelnök egójára vezeti vissza a jogállamisági kérdést. Mint írja, Orbán Viktor az elmúlt években játszotta a mesebeli kis herceget a hazai voksolók előtt. – Legyőzte a sárkányt, s csodás tetteiről egész Európában beszélnek – írta ironizálva az – egyébként pszichiáter – szerző, aki szerint a magyar miniszterelnök abban érdekelt, hogy ezt a képet a Brüsszellel fennálló mostani konfliktus se rombolja. – Másfél éven belül Magyarországon ugyanis választásokat rendeznek – emlékeztetett.
Az osztrák Die Presse szerint a magyar jogállamisági ellenállás az Európai Néppártban is visszaköszön, miután annak európai parlamenti frakcióvezetője, Manfred Weber, illetve a hazai delegációt irányító Deutsch Tamás kemény hangú nyilatkozatokban mentek neki egymásnak az elmúlt hetekben.
A lap idézi Deutsch Tamás lapunknak adott interjúját is, amelyben a Fidesz alapítója a Gestapo és az ÁVH kommunikációjához hasonlította Weber azon érvét, hogy „akinek nincs takargatnivalója, annak nincs félnivalója”. A Die Presse szerint e szavak nyomán a néppárt osztrák EP-képviselője, az EP egyik alelnöke, Othmar Karas bocsánatkérésre szólította fel Deutsch Tamást.
Mint írják, az osztrák álláspont szerint bocsánatkérés híján a Fidesznek távoznia kell a pártcsaládból. (Az említett interjúban Deutsch Tamás azt is leszögezi, hogy ehhez a néppártban továbbra sincs meg a szükséges támogatottság – a szerk.)
A brit gazdasági hetilap írásában azt hangsúlyozza: Magyarország és Lengyelország hamarosan leckét kapnak a fizika alapszabályából, miszerint mozgásban lévő tömeget nehéz megállítani. – Megkésve fogtak össze, hogy meggátolják a jogállamisági feltételrendszer létrejöttét – magyarázza a párhuzamot a szerző,
aki szerint Közép-Európában David Cameron egykori brit miniszterelnök hibájából is kellene tanulniuk, ugyanis 2011-ben ő sem tudott békésen egyezségre jutni Brüsszellel, ami a brexitreferendum meghirdetéséhez vezető utat is kikövezte.
A The Economist bizalma sem teljes a jogállamisági feltételrendszerrel kapcsolatosan. Mint írják, félő, hogy az EU Stabilitási és Növekedési Paktumához rendelt, soha nem alkalmazott feltételek sorsára jut.
A liberális, uniós berkekben irányadó Politico cikke szerint az EU soros elnökségét betöltő Németországnak kínos, hogy nem tudta békésen elintézni az 1800 milliárd eurós csomag végrehajtását.
Emiatt az országvezetők következő, decemberi csúcsértekezletén is kemény csatározásra kell számítani.
A lap által megkérdezett diplomaták szerint egyelőre semmi esély nem mutatkozik rá, hogy az Európai Parlament vagy a német elnökség újranyitná a jogállamisági vitát. Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet: Budapesten csütörtökön Magyarország és Lengyelország is mind keményebben beleálltak a konfliktusba.
A francia liberális-keresztény lap írásában emlékeztet: a magyar miniszterelnök és a német kancellár régóta ismerik egymást, évek óta politikai szövetségesek. – Orbán Viktor ezt a kapcsolatot használhatja a költségvetési tárgyalások során is – írta a lap, amely idézte a miniszterelnök friss, a német Die Zeitnak adott interjúját – ebben szintén a németek szerepére utaló mondatok hangzottak el.
A La Croix szerzője szerint a magyar kormánynak uniós szinten még mindig nagyobb a támogatottsága, mint a lengyelnek.
Ennek oka abban rejlik, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz máig az Európai Néppárt – ideiglenesen felfüggesztett – tagja. Varsó amiatt kissé neheztelhet is Budapestre, hogy a magyarok 2014-ben épp a néppárt miatt támogatták, hogy Donald Tuskot az Európai Tanács elnökének válasszák.
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.
A kulturális és innovációs miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel Ursula von der Leyen, Manfred Weber vezetésével Ukrajna gyorsított uniós felvételét akarja elérni
Gulyás Gergely: A NER-es kullancsoknak van remény. Ellenzékben
Putyin titkos DNS-e, ebben a betegségben szenved az orosz elnök
Nagy Bogi házassága válságba került? Most tiszta vizet öntött a pohárba az énekesnő
Felfedezték a világ talán legnagyobb aranykészletét: akkora mennyiség, hogy nem is akarják elhinni
Lehetetlen helyesírási tesz: zseni vagy, ha minden kérdésre tudod a választ!
Hatályba lépett a NAV rendelete: véget ér Magyarországon egy korszak – jön a búcsú a papír alapú nyugtáktól
Cristiano Ronaldo összeveszett az edzőjével, mindketten távozhatnak Szaúd-Arábiából
Magyar Kupa: Zalaegerszeg–Nyíregyháza
A Liverpool aligha, Szoboszlai Dominik viszont vélhetően örülne Jürgen Klopp húzásának
Liptai Claudia a legfájóbb pontján találta telibe Majkát, forrt a levegő A Nagy Duettben
Marine Le Pen fellebbezése után megszólalt a francia bíróság
Fucsovics Márton példátlan sikere a Djokovics-verő ellen + videó
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.
A kulturális és innovációs miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel Ursula von der Leyen, Manfred Weber vezetésével Ukrajna gyorsított uniós felvételét akarja elérni
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.