Kormányra kerülhet az RMDSZ Romániában

Jobbközép koalíció irányíthatja Romániát a vasárnapi választások után, miután a győztes Szociáldemokrata Pártnak nincs esélye parlamenti többséget szervezni maga köré. Ludovic Orban jó eséllyel folytathatja miniszterelnökként, az új koalíciónak pedig része lehet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is.

KELEMEN Hunor
Kolozsvár, 2020. január 22. Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszédet mond az Erdélyért életmûdíj és az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj átadóünnepségén, a magyar kultúra napján a kolozsvári Kaszinó épületében 2020. január 22-én. Az ünnep alkalmából az RMDSZ nyolcadik alkalommal adta át az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjat az elõadómûvészet, az irodalom és a képzõmûvészet egy-egy jeles erdélyi magyar képviselõjének, az Erdélyért életmûdíjat Szilágyi István író kapta. MTI/Kiss Gábor Fotó: Kiss Gábor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddig ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok közel harminc százalékával nyerte a rendkívül alacsony, 32 százalékos szavazói részvétellel zajlott romániai parlamenti választásokat a hétfői részeredmények alapján. A második helyen a néppárti Nemzeti Liberális Párt (PNL) végzett 25 százalékkal, harmadiknak pedig a liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR-PLUS) futott be 15 százaléknyi támogatottsággal. A megmérettetést legnagyobb meglepetését a magyarellenes, radikális Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) okozta közel kilencszázalékos eredményével. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 6,2 százalékkal áll az ötödik helyen, ami jó eredménynek számít. A Népi Mozgalom Pártja a jelek szerint nem átlépi az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

Klaus Johannis államfő már korábban többször kijelentette, hogy egy jobbközép kormánykoalícióban látja a politikai stabilitás és az ország fejlődésének garanciáját a PNL vezetésével.

– Az RMDSZ a PNL-vel és az USR-PLUS-szal lépne kormányra

– idézte a Tranasindex a bukaresti RFI rádiónak nyilatkozó Kelemen Hunort. A pártelnök megismételte álláspontját, miszerint Romániának egy jobbközép kormányra van szüksége, számára ez az első opció. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ csupán parlamenti támogatást nyújtana egy PNL–USR-PLUS kormánynak, vagy minisztereket is delegálna, Kelemen azt válaszolta:

én a kormányzati részvétel mellett vagyok. Ez azt jelenti, hogy a kormánykabinetben is lennének tagjaink.

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tartott marosvásárhelyi sajtótájékoztatón 2020. december 2-án
Fotó: MTI/Kiss Gábor

A nemzeti liberálisoknak nincs okuk örülni

Illyés Gergely, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet politológusa szerint a kisebbségben kormányzó nemzeti liberálisoknak rossz eredménynek számít a mostani, hiszen az év elején készített felméréseken negyven százalék feletti támogatottságuk volt. Az elemzőt lapunk az AUR meglepő eredményének okairól, illetve várható tevékenységéről is kérdezte.

– A párt kizárólag a közösségi oldalakon szerveződött, George Simion AUR-elnök szimpatizánsai a politikai folyamatokat szorosan követő, az összes párttal és a hatóságokkal is szembehelyezkedő, a fennálló folyamatokat ellenszenvvel figyelő tömeget jelent

– hangsúlyozta Illyés Gergely. Mint mondta, a közvélemény-kutató cégeket kellene megkérdezni arról, hogy miért nem mérték a kutatások. Megemlítette, hogy a felmérésekre szakosodott két ismert cég szerint már két-három hónapja öt százalék körül volt a párt, mégsem került bele a nyilvánosságra hozott jelentésekbe.

Nem a magyarellenesség volt a sikerük kulcsa

– A mostani sikerüket a járványellenes intézkedésekkel (maszk- és oltásellenesség, zarándoklatok betiltása stb.) szembeni indulatok ügyes kihasználásában, a közösségi média profi használatában és az ortodox egyház hathatós segítségében látom. A párt nem a magyarellenességével érte el ezt az eredményt, de olyan vezetői és tagjai vannak, akiktől korántsem áll távol a magyarok gyűlölete, hogy enyhén fogalmazzunk. Tehát ha elmúlik a járvány és már emiatt nem lehet bírálni a hatóságokat, könnyen a magyarok ellen fordulhat a párt retorikája. De akár már most is, a koalíciókötési tárgyalások során láthatjuk ezt – fogalmazott az erdélyi politológus. Úgy véli, a másik nagyon erős vonal az AUR-nak az ortodox egyház hangsúlyos támogatása lesz.

– Ezt már ismerjük a család meghatározásáról szóló népszavazásról, amelyet ennek a pártnak az egyik társelnöke kezdeményezett. Ehhez társul vélhetően a Nyugat-ellenesség, amely eddig hiányzott a román politikai pártok diskurzusából (Dragnea idejében a PSD kapargatta a témát), ezért újdonságként hat majd a nyilvánosságban – mondta Illyés Gergely. George Simion, az AUR elnöke hétfőn azt nyilatkozta: olyan alkotmánymódosító javaslatokat nyújtanak majd be a parlamentben, melyekkel az etnikai alapon szerveződő pártoknak, így az RMDSZ-nek is megtiltanák a törvényhozásban való részvételt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.