A nyáron kinevezett országos oltáskoordinátor, Richard Bergström a diplomatikus svéd fellépést félretéve meglehetősen határozottan képviseli az ország és állampolgárai érdekét a nagy gyógyszergyárakkal szemben. Az elmúlt három napban mind a Pfizer, mind az AstraZeneca gyógyszergyárakkal felvállalta a konfrontációt.
A Pfizer ampulláit kis ráhagyással tölti meg, hogy biztonságosan kiadagolható legyen belőle az ötadagnyi vakcina. Ugyanakkor gyakorlott és ügyes orvosok rájöttek, hogy egy speciális tű segítségével, bizonyos esetekben akár hat adag is kinyerhető az üvegből. Ennek kapcsán az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megváltoztatta a termékspecifikációt, úgy, hogy ajánlásuk szerint egy egységnyi csomagolás hat ember oltására elegendő. A Pfizer, hivatkozva arra, hogy oltásonkénti darabszámra szerződött, ugyanannyi leszállított mennyiségért több pénzt kér. Bergström szerint ez teljességgel elfogadhatatlan, ugyanis a hatodik adag csak egy lehetőség; bizonyos körülmények és felszerelés használatával ez az adag nem nyerhető ki. Az oltáskoordinátor mellé állt a svéd Népegészségügyi Hivatal is, kijelentve, hogy
amíg nem tisztázza az Európai Bizottság és a Pfizer, mit tekint egy adagnak, felfüggeszti a vakcinák kifizetését.
Hasonló határozottsággal lépett fel a szakember az AstraZeneca gyógyszergyártó ellen is. Mint ismert, februárban a szerződött mennyiségnél hatvan százalékkal kevesebbet fog szállítani a brit–svéd gyártó a tagországoknak. Az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa szerint a gyógyszercégnek a belga mellett a brit gyárakból is meg kell indítani az EU-nak a szállítást, amit a cég vezetője elutasított.
Sztella Kiriákidész mellett Richard Bergström is határozott követeléssel állt elő, amikor a svéd köztelevízió (SVT) műsorában a gyógyszergyár régiós kommunikációs igazgatójával vitatkozott. A gyógyszercég alkalmazottja megismételte a hivatalos álláspontot, miszerint egyelőre nem szerepel a gyógyszergyár tervei között, hogy a szigetországból is indítson szállítmányokat. Az oltásügyi koordinátor szerint a hivatkozás, miszerint a cég belga gyárának alvállalkozója hibája miatt kerül kevesebb oltóanyag a közös piacra, nem fogadható el.
– Kicsit próbálkozzon még az AstraZeneca, hogy megoldja a problémát!