A lett parlament (Saeima) nemrég elfogadta azt az alkotmánymódosításról szóló javaslatot, amely meghatározná: a család egy férfi és egy nő szövetségén alapul.

Így fúrnák meg Trump tervét
A kormányzó lépése szembemegy a polgárok akaratával is.
A lett parlament (Saeima) nemrég elfogadta azt az alkotmánymódosításról szóló javaslatot, amely meghatározná: a család egy férfi és egy nő szövetségén alapul.
Lettország a Nemzeti Szövetség nevű párt javaslatára a magyar alaptörvénybe foglaltakhoz hasonlóan rögzítené, hogy az anya nő, az apa pedig férfi.
– Lettország egy demokratikus állam, ahol tiszteljük az állampolgárok különböző nézeteit, ugyanakkor vannak értékek, amelyek évszázadok óta fontosak, sőt szentek az itt élők és az ő kultúrájuk számára. Ezek közül az értékek közül az egyik az a felfogás, hogy a család egy apát és egy anyát, vagyis egy férfit és egy nőt, valamint az ő gyermekeiket jelenti
– fejtette ki Raivis Dzintars, a Nemzeti Szövetség elnöke.
A lett alkotmány 110. cikkelyének módosításáról szóló javaslatra 47 parlamenti képviselő igennel, 25 nemmel szavazott, 21-en tartózkodtak, heten pedig nem voltak jelen. A javaslatot előterjesztő Nemzeti Szövetség közösségi oldalán megköszönte a képviselők támogatását, ugyanakkor megírta azt is: az első lépést megtették, de az ügy folytatódik.
A liberális Haladásért elnevezésű párt arra szólította fel ugyanis a miniszterelnököt, tartson frakcióülést az alkotmány diszkriminatív módosításának elkerülése érdekében – írja az LSM lett közszolgálati hírcsatorna. Az alkotmány módosításához a képviselők hétharmados többségére lenne szükség.
Lettországon kívül egy másik balti országban is napirendre került a család fogalmának meghatározása:
Észtországban 2021 tavaszán tartanak népszavazást arról, hogy rögzítsék-e az alkotmányukban: a házasság egy férfi és egy nő szövetsége.
Bár a referendum konzultatív jellegű, annak eredménye nem kötelezi semmire a kormányt, könnyen lehet, hogy a kabinet mégis cselekedni fog, amennyiben neki kedvező eredmény születik. Márpedig erre nagy esély mutatkozik: egy december 29. és január 4. között végzett felmérés szerint az észtek 64 százaléka támogatná az alkotmánymódosítást. Az online közvélemény-kutatásban ezer észt felnőttet kérdeztek meg arról, részt vennének-e a népszavazáson, amire a válaszadók 72 százaléka válaszolt igennel. Ebből a csoportból került ki az a 64 százalék, akik támogatják, hogy a házasságot továbbra is egy férfi és egy nő kapcsolataként határozzák meg. A felmérésből az is kiderült, hogy a három pártból álló kormánykoalíció támogatóinak nagy része egyetért az alkotmánymódosítással – közli az ERR észt közszolgálati hírcsatorna.
A politikai paletta jobboldalán elhelyezkedő pártok, különösen a Konzervatív Néppárt attól tart, hogy hatalomra kerülve a liberálisok engedélyeznék az azonos nemű párok házasságát. Ezért úgy gondolták, megelőző csapást mérnek
– számolt be korábban lapunk Tõnis Saarts politikai elemző véleményéről, aki arra is emlékeztetett, hogy Észtországban a homoszexuálisok élettársi kapcsolatukat már bejegyeztethetik, tehát ezen a téren a liberálisabb politikát folytató országok között van Észtország.
2018-ban már a román állampolgároknak is feltették a kérdést, hogy belefoglalják-e az alkotmányba: a házasság csak egy férfi és egy nő között jöhet létre.
A referendum ott azonban elbukott, mivel a választópolgárok mindössze egyötöde, azaz 20,4 százaléka adta le a voksát, és a népszavazás érvényességéhez legalább harmincszázalékos részvételi arányra lett volna szükség. A referendum sikertelensége azonban nem változtatott Románia gyakorlatán, amely továbbra sem engedélyezi a homoszexuálisok közötti házasságot, de még a bejegyzett élettársi kapcsolatot sem.
Az Európai Unió tagországai között nagy eltérést mutat az azonos neműek házasságának legalizálása: tizennégy tagállamban engedélyezik két férfi vagy két nő házasságkötését, több országban bejegyzett élettársi kapcsolaton keresztül biztosítanak jogokat az azonos nemű pároknak, míg vannak olyan államok, amelyek sem a házasságot, sem az élettársi kapcsolatot nem hagyják jóvá. Az utóbbi az helyzet Románián kívül Lettországban, Litvániában, Szlovákiában, Lengyelországban és Bulgáriában.
A semleges Svájc törvényhozásának felsőháza tavaly decemberben támogatta a kormány döntését, amely arra irányul, hogy legalizálják az azonos neműek házasságát. Az ellenzők azonban népszavazást követelnek, állításuk szerint ugyanis Svájc alkotmánya kizárólag a férfi és a nő házasságát rögzíti – derül ki a Le News svájci hetilap cikkéből.
A kormányzó lépése szembemegy a polgárok akaratával is.
A hadsereg újjáépítését tervezi a nyugati ország, Putyintól rettegnek.
Az ukránok követelései messze túlmutatnak a realitáson.
Donald Trump amerikai elnök továbbra is egy tartós tűzszünetért dolgozik.
Orbán Viktor: Áldott, boldog húsvétot kívánok mindenkinek!
Zelenszkij tévedett
Ma feketébe borul a csatorna: váratlanul elhunyt a Dancing With the Stars zsűritagja
Eldőlt: ez lesz Magyarország legújabb autópályája – térkép
Mennyei retró desszert sütés nélkül: így készül a tökéletes kekszszalámi
Hont vs. Orbán - Egy kíméletlen szócsata, amit senki sem akar kihagyni + videó
Olimpiai bajnokunk mért hatalmas ütést Magyar Péterre
Lejárt gyógyszerek: mit kockáztatsz, ha mégis beveszed?
Trump elmondta, mikor egyezik meg Ukrajna és Oroszország
Drámai bejelentés: kiderült, ki tűnt el a hajóbalesetben
A Fradi dániai bravúrja után az Odense trénere figyelmeztette a zöld-fehéreket + videó
Trump nekiment Kínának
A kormányzó lépése szembemegy a polgárok akaratával is.
A hadsereg újjáépítését tervezi a nyugati ország, Putyintól rettegnek.
Az ukránok követelései messze túlmutatnak a realitáson.
Donald Trump amerikai elnök továbbra is egy tartós tűzszünetért dolgozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.