A cseh kormányfő szerint szó sincs szolidaritásról

Andrej Babis bírálta a vakcinák szolidáris uniós elosztását, melyből Csehország nem jól jött ki.

MTI
2021. 04. 02. 18:55
BABIS, Andrej
Andrej Banis cseh kormányfő Fotó: Czarek Sokolowski Forrás: MTI/AP/Czarek Sokolowski
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értetlenségének adott hangot Andrej Babis cseh miniszterelnök afelett, miként közölhette az unió soros elnökségét betöltő Portugália, hogy megszületett a tagországok egyezsége hárommillió adag Pfizer–BioNTech-vakcina szolidáris alapon történő szétosztásáról a koronavírus-járvány miatt a leginkább rászoruló országok között. Babis arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyezséget három érintett tagállam – Ausztria, Csehország és Szlovénia – elutasította. Andrej Babis a CTK hírügynökségnek pénteken továbbított nyilatkozatában úgy vélte:

a vakcinaelosztás kulcsa nem szolidáris és nem kiegyensúlyozott. A cseh kormányfő szerint az ismertetett megoldás a nagy államok nyomására és erővel történt.

Andrej Babis cseh kormányfő
Fotó: MTI/AP/Czarek Sokolowski

Cseh ellenzéki politikusok nyilatkozataikban bírálják a kormányfőt, azt állítják, hogy a vakcinaelosztásról folytatott tárgyalásokon Babis csődöt mondott és botrányos vereséget szenvedett. Az ismertetett megoldásból kitűnik, hogy Csehország csak lakosságarányos számú vakcinát kap, és semmi többet – jegyezte meg a CTK. Az EU 19 tagországa Szlovákia, Bulgária, Horvátország, Észtország és Lettország javára lemondott a nekik járó vakcinák egy részéről.

„A szolidaritás csak a sajtónyilatkozatokban nyilvánul meg. A zárt ajtók mögött folytatott tárgyalásokon semmiféle szolidaritás nem létezik”

– írta Babis nyilatkozatában. Babis szerint Csehország nem ért egyet a vakcinák elosztásának tervezetével. – Ausztria és Szlovénia sem ért vele egyet. Nem értem, hogyan közölhette Portugália a kompromisszum elérését, amelyhez minden ország egyetértése szükséges, amikor azt nem hagytuk jóvá – olvasható a cseh kormányfő nyilatkozatában. Szerinte a megoldás rossz és kiegyensúlyozatlan. A cseh miniszterelnök szerint a tárgyalások során eluralkodott az a törekvés, hogy megbüntessék Sebastian Kurz osztrák kancellárt azért, hogy korábban nyíltan felszólalt a vakcinák egyenlőtlen elosztása ellen az EU-ban. A legnagyobb probléma abban rejlik – véli Babis – hogy a rendszer csak azoknak az országoknak nyújt kompenzációt, amelyek eredetileg kevés Pfizer-vakcinát rendeltek.

Sebastian Kurz osztrák kancellár
Fotó: Christian Bruna / MTI/EPA

A brüsszeli Politico hírportál a tárgyalások eredményét Sebastian Kurz, Andrej Babis és Janez Jansa szlovén kormányfő csúfos vereségeként minősítette – írta a CTK hírügynökség. A legnagyobb vesztes eszerint Babis, akinek hozzáállása következtében Csehország hetvenezer vakcinát vesztett. Ausztria és Szlovénia a kompromisszum elutasítása ellenére valamivel többet kaptak, mint ami megillette volna őket. Az ellenzéken kívül Jan Hamácek, a kormánykoalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke, kormányfőhelyettes is azt állította, hogy a vakcinák elvesztése egyértelműen Andrej Babis számlájára írható. Hamácek a Twitteren azt írta, hogy Babis a kormánnyal való egyeztetés nélkül tárgyalt a kérdésben. – Neki kell ezért megmagyaráznia az embereknek, miért vesztettünk el hetvenezer vakcinát – jegyezte meg a kormánykoalíciós pártelnök. Tomás Petrícek szociáldemokrata külügyminiszter szintén a Twitteren azt állította, hogy Babis saját felelősségére tárgyalt, és stratégiáját senkivel sem egyeztette. – Nem közölte velünk az eredményt sem. Most tehát neki kell vállalnia a felelősséget, és elnézést kell kérnie azoktól, akik hosszabb ideig fognak várakozni a vakcinára – olvasható Petrícek bejegyzésében.

Osztrák segítség

Ausztria harmincezer adag vakcinával támogatja Csehországot – jelentette be pénteken Sebastian Kurz osztrák kancellár. Ausztria Rudolf Anschober osztrák egészségügyi tárcavezetővel egyeztetve bilaterális úton segít a koronavírus elleni oltóanyaggal Csehországon – közölte Kurz. Mint mondta, nagyon kedvezően értékelik azt, hogy más uniós tagállamokból is hajlandóságot látnak erre. Az európai uniós tagországok zöme megegyezett csütörtökön abban, hogy a lélekszámarányosan járó Pfizer–BioNTech-vakcinákból közel hárommillió adagot szolidaritásból szétoszt a koronavírus-járvány miatt leginkább rászoruló országok között; három tagállam – Ausztria, Csehország és Szlovénia – elutasította az egyezséget, ezért számukra a lélekszámarányosan járó mennyiség nem változik. Ausztria Csehország iránti szolidaritásból utasította el az egyezséget, mondván, északi szomszédjának is több oltóanyagra van szüksége, hogy megbirkózzon a súlyos járvánnyal. Kurz bírálta a megállapodást, mondván, hogy Csehországot különösen sújtja a járvány számos halálesettel és a fertőzöttek magas számával, de ennek ellenére nem kapott pótlólagos oltóanyagot az uniós vakcinaelosztással. – Igazságtalannak és a szolidaritással ellentétesnek találjuk, hogy éppen Csehország nem kapna támogatást – hangsúlyozta Kurz. Az osztrák kancellár szerint néhány százezer dózissal orvosolni lehetett volna a helyzetet. Mint mondta, egy első javaslatban mintegy nyolcszázezer dózist különítettek volna el Csehországnak, de ebből aztán nem lett semmi. Kiemelte, hogy ha az egyes tagországokban lemaradás van a lakosság immunizálásában, úgy az rossz mindenkinek, mert a pandémiát csak közösen lehet legyűrni. (MTI)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.