Aki nem vette fel a telefont az amerikai külügyminszternek

Mahmúd Abbász palesztin elnök elhajtotta Antony Blinkent, mondván, inkább Joe Biden hívja.

2021. 04. 02. 7:57
Abbas attends a news conference in Bethlehem
Palestinian President Mahmoud Abbas attends a joint news conference with Italy's Prime Minister Matteo Renzi (unseen) in the West Bank city of Bethlehem July 22, 2015. Rumblings in Ramallah in recent weeks have raised expectations that Palestinian politics is in play, with 80-year-old Abbas, in power for more than a decade, facing a mounting challenge to his leadership. There is frequent speculation that Abbas, who was elected to a four-year term in 2005 and has not had to face a vote since then, is about to step down. He has confounded those predictions in the past and may well do so again. Picture taken July 22, 2015. REUTERS/Ammar Awad - RTX1LZ5J Fotó: © Ammar Awad / Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mahmúd Abbász palesztin elnök nagyjából másfél hónappal ezelőtt nem volt hajlandó fogadni Antony Blinken amerikai külügyminiszter hívását – adta hírül az izraeli média. A 85 esztendős, palesztin államfő sajtóértesülések szerint azzal az ürüggyel hajtotta el a washingtoni diplomácia vezetőjét, hogy az első hivatalos hívást csakis az Ovális Irodából, tehát Joe Biden demokrata elnöktől várja. Álláspontja szerint a diplomáciai protokollal megy szembe, hogy a külügyminiszter keresse elsőként egy állam vezetőjét, így Antony Blinkent más kormánytagokhoz irányították. Úgy tűnik azonban, hogy azóta is hiába várja, hogy megszólaljon a telefon, a januárban beiktatott új amerikai elnök azóta sem hívta. Csak só lehet a sebbe, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel viszont már kétszer is egyeztetett az elmúlt, szűk három hónapban.

Mahmúd Abbász palesztin elnök
Fotó: Reuters

Pedig a palesztinok nagy reményeket fűztek a megválasztott demokrata elnökhöz. Még akkor is, ha Joe Biden azt gyorsan világossá tette, hogy elődje bizonyos döntéseit nem fordítja vissza: így például marad az amerikai nagykövetség Jeruzsálemben, és persze az arab államokkal tető alá hozott történelmi békemegállapodások is.

Ha 180 fokos fordulatra nem is került sor, azért a hozzáállás változását jól jelzi, hogy „a bizalom visszanyerésének az érdekében” nemrégiben újra megnyitották a pénzcsapokat: bejelentették, hogy 75 millió dolláros segéllyel támogatnák a palesztin gazdaság élénkítését, 15 millió dollárral a koronavírus elleni harcot, és 40 millió dollárral a biztonsági erőket. A másik oldalról alighanem gesztusértékű az is, hogy tizenöt év után nyáron újra választásokat rendezhetnek Palesztinában. Az még koránt sem biztos, hogy a voksolásra valóban tényleg sor kerül, de könnyen előfordulhat, hogy Mahmúd Abbásznak már nem is lesz lehetősége beszélni Joe Bidennel. A közvélemény-kutatások szerint ugyanis a veterán politikus teljesítményével a palesztinoknak csak a 35 százaléka elégedett a 65 százalékkal szemben. A felmérések szerint a többség azt sem támogatja, hogy a Fatah őt indítsa elnökjelöltnek, ám ha mégis rá esik a választás, akkor is erősen kétséges a győzelme.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.