Visszakapják Franco örökösei a diktátor kastélyában lévő vagyontárgyakat

Visszaadják Francisco Franco örököseinek az egykori diktátor kastélyában lévő vagyontárgyakat. A La Coruña-i tartományi bíróság harmadfokon úgy döntött, hogy bár az épület a spanyol állam tulajdona, az ott őrzött történelmi vagyontárgyak a Franco családot illetik meg, sőt elrendelte az örökösök kártalanítását is.

2021. 04. 23. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Se asztalok, se székek, se történelmi könyvgyűjtemény – a spanyol államnak nincs joga az egykori diktátor, Francisco Franco galíciai kastélyában közel egy évszázad alatt felhalmozott felbecsülhetetlen értékű vagyontárgyak egyikére sem. A La Coruña-i tartományi bíróság harmadfokon úgy döntött:

bár az épület a spanyol államot illeti, a tavaly állami letétbe helyezett vagyontárgyak tulajdonjoga nem vitatható, ezért azokat vissza kell szolgáltatni Franco örököseinek, sőt kártalanításra is jogosultak a letéti időszak alatt elszenvedett veszteségek miatt.

Az északnyugat-spanyolországi régióban található kastélyt Franco tábornok nyaralóként használta 1938-tól. Unokái 2010 után múzeumként működtették, rendszeres tárlatvezetéseket tartottak az odaérkező turistáknak, akik megcsodálhatták Franco személyes tárgyait, köztük egy 1946-ban a diktátor által festett vázát is.

A Meirás-kastély vagyontárgyai között található az előző tulajdonos, Emilia Pardo Bazán grófnő, írónő és egyben a spanyol feminizmus úttörőjének a 3200 könyvből álló könyvtára is, amely felbecsülhetetlen értékkel bír.

A diktátor hozzátartozói 2018-ban úgy döntöttek, hogy eladják a közel hárommilliárd forintot érő palotát, ám az ügylettel magukra vonták a spanyol kormány figyelmét, amely bírósági útra terelte az ügyet. Az unokák hiába mutatták fel az 1941-es tulajdoni lapot, a bíróság első fokon a spanyol államnak ítélte a középkori kastélyt.

Az ítélet szerint az épület „szimbolikus és történelmi értékkel bír”, így nem tehető pénzzé. A szeptemberi határozat értelmében az örökösöket megfosztották a tulajdonjoguktól, és 82 év után át kellett adniuk a kulcsokat az állam képviselőinek.

Mivel a végzés szerint nem volt egyértelmű, hogy a bent lévő tárgyak kit illetnek, a Franco-örökösök ötven teherautót küldtek az épülethez, hogy kipakolják azt. Ez azonban szemet szúrt a galíciai vezetésnek, amely azonnal menteni kívánta a történelmi kincseket, és a jogerős ítéletig állami letétbe helyeztette azokat.

Franco unokái még decemberben fellebbezést nyújtottak be az elsőfokú ítélet ellen, és kérték a végzés teljes visszavonását, illetve a kártérítést. A 38 oldalas levélben kiemelték, hogy

a palotában lévő tárgyak, javak nem kapcsolódnak fizikailag a vita tárgyát képező ingatlanhoz, tehát a spanyol állam nem tarthat igényt azokra.

A bíróság ezután másodfokon elrendelte az unokák kártalanítását, melyet a galíciai kormány nem volt hajlandó teljesíteni, mondván, az örökösök rosszhiszeműen jártak el, amikor megtartották az épületet.

A napokban született harmadfokú ítélet még nagyobb pofon volt a spanyol államnak, ugyanis amellett, hogy ismét kártalanítást határozott meg az örökösök részére a letéti időszakban elszenvedett anyagi veszteségek miatt, elrendelte a Meirás-kastély bútorainak a visszaszolgáltatását is. A bíróság helybenhagyta az örökösök érvét, miszerint a kormány csak az ingatlan tulajdonjogára tarthat igényt, az ingóságokra nem, tehát a tulajdonjog ezzel kapcsolatban nem vitatható, vagyis a Franco család magához veheti a kastély összes bútorát és egyéb ingóságát. A bíróság ugyanakkor jelezte, hogy nyitva áll a lehetőség arra, hogy a kormány külön perben követelje a vagyontárgyak visszaszerzését, így a Franco-pernek még nincs vége. A kormány szerdán közölte is, hogy már tanulmányozzák annak a lehetőségét, hogy hogyan tudják megakadályozni azt, hogy a Franco-örökösök eltávolítsák az ingóságokat a Meirás-kastélyból.

Francisco Franco tábornok annak ellenére, hogy nem él, a spanyol közélet aktív szereplőjévé vált az elmúlt időszakban.

Év elején eltávolították Melilla kikötőjéből az utolsó köztéri szobrát, Sevilla önkormányzata pedig jelezte, hogy Baszkföld és Barcelona nyomdokaiba lépve ott is leszedik a magánépületekről a Franco-korabeli szimbólumokat, hogy ne maradjon nyoma a diktatúrának.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.