Kié lesz Madrid az agresszív választási kampány után?

Madrid választ május 4-én, minden idők egyik legerőszakosabb kampánya után. A legutolsó felmérések szerint a spanyol jobboldal jó eséllyel meg tudja tartani a régiót, bár támogatásra lesz szüksége. A baloldal kevésbé rúghat labdába, hiába kormányozzák az országot. A legfőbb aggodalmat azonban az jelenti, hogy a szélsőjobboldali Vox neve a teljes kampány ideje alatt ott lebegett a koalíciós kormány ötlete felett.

2021. 05. 03. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Kimerítő”, „őrült”, „mocskos”, „meredek”, „eltúlzott”, „erőszakos” – ezekkel a kulcsszavakkal jellemezték a madridi választás indulói a kampányidőszakot. És valóban, a madridi történelem egyik legagresszívebb kampánya zárult le a hétvégén.

Már az előrehozott választás kihirdetése is rendkívüli körülmények között zajlott. Egy murciai kormánypuccs vezetett el ahhoz, hogy a jobboldali Néppárt színeiben Madridot irányító Isabel Díaz Ayuso kamera elé álljon és vállalja a kockázatot. A Murciában a Ciudadanosszal (Állampolgárok) együtt kormányzó Néppárti vezér, Fernando López Miras ellen bizalmatlansági indítványt nyújtottak be, mert nem vonta felelősségre a soron kívül beoltott politikusokat. A szocialisták vérszemet kaptak és úgy döntöttek:

más jobboldali vezetés alatt álló régiókban is beadnak egy-egy indítványt, köztük Madridban is.

A fővárosban a szintén baloldali Más Madrid volt a segítségükre, ám túl későn nyújtották be a papírt. Isabel Díaz Ayuso időben lefülelte a tervet, feloszlatta a parlamentet és előrehozott választásokat írt ki május 4-re. A szocialisták és a Más Madrid hiába reménykedett, nem fogadták el indítványukat, így a békát le kellett nyelni és el kellett fogadni a kihívást.

A szocialista PSOE Ángel Gabilondot jelölte Madrid élére. Nem sokkal később a miniszterelnök-helyettes és egyben a szélsőbaloldali Unidas Podemos (Együtt képesek vagyunk) vezetője, Pablo Iglesias közölte:

elhagyja a kormányt és farkasszemet néz régi ellenségével, Isabel Díaz Ayusoval.

A Podemos-vezér döntését az ellenzék tapsolva fogadta, ugyanis már akkor biztosra vették, hogy a merész lépéssel véget érhet Iglesias politikai pályafutása, hisz esélye sincs Madridban hatalmat szerezni. A szélsőjobboldali Vox részéről Rocio Monasterio, a Más Madridtól Mónica García, a Ciudadanostól Edmundo Bal indul a madridi parlamenti helyekért.

A kampányidőszak egyik legkomolyabb vitáját a Vox gerjesztette. Egy olyan plakáttal ragasztották körbe Madridot, amelyet a többi induló gyűlöletkeltőnek és rasszistának bélyegzett. A plakáton egy idős nő és egy fiatal migráns szerepel, felirata szerint

Nagymamád 426 euró nyugdíjat kap havonta, egy kísérő nélküli kiskorú bevándorló 4700 eurót. Védd meg Madridot.

A madridi vezetés valóban ennyi pénzt ad a migránsként érkező gyerekeknek és fiataloknak, de a szöveg szerintük félrevezető, ugyanis a pénz egésze nem közvetlenül az érintettekhez kerül. Az ügy a bíróságon kötött ki, követelték, hogy a bírák tüntessék el a plakátokat Madridból, ám ez nem történt meg.

A baloldal eközben a koronavírus-járványra és a madridi járványkezelés hiányosságaira építette fel tervét. Gabilondo minden rendezvényen kiemelte: Ayuso kormánya felelőtlenül kezeli a járvány kérdését, a túlzott szabadság miatt a régióban a legmagasabb a halálozási arány, illetve az intenzív osztályok telítettsége (jelenleg is). Kihangsúlyozta a madridi buliturizmus veszélyét, miután ijesztően megszaporodtak a külföldieknek szervezett illegális fieszták a fővárosban.

A külföldiek negatív PCR-teszt fejében bármikor beutazhatnak Madridba és korlátlanul élvezhetik a szabad éjszakai és kulturális életet, melyet a saját országukban nem tehetnek meg. Ayuso szerint a kormány tartozik felelősséggel az illegális bulikért, ugyanis képtelenek normális biztonsági ellenőrzést bevezetni a Barajas reptéren, ahol szűrni lehetne az érkezőket. Tizenkét nappal a kampány vége előtt Gabilondo nyilvánosan mondott le az egyéni kormányzás lehetőségéről és kezet nyújtott Iglesiasnak és a Podemosnak, így koalíciós kormány esetén egymásra számítanak csakúgy, mint a központi kormányban. A Más Madrid támogatja a szocialistákat, jelöltjük, Mónica García már az elején közölte:

csak azért, mert ők is baloldaliak, nem fognak kezet rázni velük.

A kampányidőszak utolsó hetében a feszültség a tetőfokára hágott, miután több kormánytag fenyegető üzenetet és töltényeket kapott egy ismeretlen feladótól, akit nem talál a rendőrség. Először Pablo Iglesias kapott egy borítékot a belügyminiszterrel és a csendőrség vezetőjével egyidőben. A levél kézhezvétele utáni vitán Rocio Monasterio, a Vox jelöltje kétségbe vonta a fenyegetés létezését és nyilvánosan provokálta Iglesiast, aki közölte: ha Monasterio nem kér elnézést, távozik. Bocsánatkérés helyett többszöri „takarodjon innen, úgyis ezt akarja egész Madrid” felszólítást kapott és végül tényleg elhagyta a Cadena SER rádióstúdióját, a vitát pedig a történtek miatt lefújták.

Az utolsó felmérések jobboldali győzelmet jósolnak Madridban, Ayuso eszerint legkevesebb 59 mandátumot szerezhet, míg a baloldal, Gabilondoval az élen mindössze 36-ot. A Más Madrid 23, a Podemos 12, a Vox 11 helyet vár. Ayuso ezzel nem szerezné meg a kormányzáshoz szükséges abszolút többséget, ugyanakkor egyszínű kormányt akar, élvezve a Ciudadanos és a szélsőjobboldali Vox támogatását, melyet nagy valószínűséggel meg is fog kapni. Ayuso az elmúlt napokban megjegyezte:

ha a szocialisták azt akarják, hogy a Vox ne kerüljön Madrid közelébe, akkor támogassák őt”.

A baloldal nem adja fel, az utolsó pillanatig igyekeztek szavazatokat rabolni, a Más Madrid pedig “hatalmas meglepetésre” készül, melyre minden esélye megvan, hisz a legutolsó statisztika szerint élesen felfelé indultak a kampányidőszak utolsó szakaszában.

Várhatóan a madridiak több mint hetven százaléka az urnákhoz járul május 4-én. A szavazást hasonlóan szigorú egészségügyi előírások mellett fogják megtartani, mint legutóbb Katalóniában. Az időseknek külön idősávot tartanak fenn a szavazásra, szigorúan betartatják a távolságtartási szabályt, nem engedik, hogy nagy tömeg gyűljön össze a létesítmények előtt, minden szavazóhelyiségbe kézfertőtlenítő géleket, kesztyűket helyeznek ki, valamint rendszeres szellőztetés mellett szakemberek fertőtlenítenek majd naponta többször, hogy a koronavírus ne nyomhassa rá bélyegét a madridi választásokra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.