A modernizációra fekteti a hangsúlyt a CDU/CSU programja

A pártszövetség korszakváltást ígér, és az EU-s menekültügyi rendszer „alapvető reformját” is sürgetik.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 06. 21. 17:57
SDER, Markus; LASCHET, Armin
Berlin, 2021. június 21. Armin Laschet, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, Észak-Rajna-Vesztfália tartomány kormányfõje, kancellárjelölt (b) és Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke sajtóértekezletet tart Berlinben 2021. június 21-én. A német CDU/CSU pártszövetség elfogadta a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásra készített közös programját. MTI/EPA/Pool/Filip Singer Fotó: Filip Singer
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásra készített közös programját hétfőn a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU). A stabilitás és a megújulás programja – együtt egy modern Németországért című dokumentum első két fejezete külpolitikai ügyekről szól. Tartalmazza a többi között, hogy az Európai Uniót (EU) fel kell készíteni a „rendszerek versengésére”, ezért egyebek mellett el kell érni, hogy a közösség a külpolitikai és biztonságpolitikai ügyekben áttérjen a többségi döntéshozatalra. A jobbközép pártszövetség sürgeti mások mellett az EU-s menekültügyi rendszer „alapvető reformját” is. Mint írták, az Európai Bizottság javaslata „a költségek és terhek tagországok közötti méltányos és szolidáris megosztásáról jó irányba mutat”.

Armin Laschet, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, Észak-Rajna–Vesztfália tartomány kormányfője, kancellárjelölt (b) és Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök, a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke
Fotó: MTI/EPA/Pool/Filip Singer

A több ezer ember közreműködésével összeállított programot a CDU és a CSU vezető testületeinek hétfőn véget ért kétnapos, közös tanácskozásán fogadták el, Armin Laschet CDU-elnök, a testvérpártok kancellárjelöltjének tájékoztatása szerint teljes egyetértésben. A 139 oldalas program fő üzenete, hogy Németországnak nem csupán reagálnia kell a technológiai kérdésektől kezdve az éghajlaton és a környezeten át a demográfiáig az élet sok-sok területén kibontakozó „korszakváltásra”, hanem formálnia kell a folyamatokat.

– Ezért a húszas éveket a „modernizáció évtizedévé” kell tenni

– fejtette ki Armin Laschet a CSU elnökével, Markus Söderrel tartott tájékoztatóján.

Mint mondta, a CDU/CSU célja, hogy Németország „klímasemleges ipari ország” legyen, kerüljön az élre az új technológiák alkalmazásában és legyen „gyorsabb, hatékonyabb, digitálisabb”. A CDU/CSU „modern Németországot” akar, amelynek társadalma „összetart, és biztonságot nyújt mindenkinek, aki nálunk él”.

– A Németország előtt álló feladatok sora – a koronavírus-világjárvány, a klímaváltozás, valamint a szabadság és jólét megvédése – „nem nemzeti, hanem globális” kihívásokból áll. Ezt fejezi ki az is, hogy az EU és a nemzetközi ügyek a program elején kaptak helyet

– fejtette ki Armin Laschet.

Hangsúlyozta: a CDU/CSU kiáll a „világra nyitott Németországért”, amely európai és transzatlanti partnereivel együtt birkózik meg a feladatokkal. Ezért az EU-ban is el kell indítani a „modernizáció évtizedét”, hogy a közösség „cselekvőképesebb, gyorsabb, bátrabb és határozottabb” lehessen. Kiemelte: az EU-nak meg kell mutatnia a demokráciát túlságosan lassúnak tartó és a világ első számú nemzetének szerepére törekvő Kínának, hogy a „liberális és szabadelvű” társadalmak is képesek kiváló teljesítményre.

Markus Söder elsősorban azt hangsúlyozta, hogy a CDU/CSU-nak a szeptember 26-án tartandó választáson ismét megkerülhetetlen tényezővé kell válnia. – El kell érni, hogy a pártszövetség nélkül ne lehessen kormányt alakítani – fogalmazott a CSU elnöke. Kifejtette: az esélyek javultak az utóbbi hetekben, nem utolsósorban a legfőbb vetélytárs, a Zöldek hibái miatt. Mint mondta, a közös program azt is mutatja, hogy „a Zöldek nélkül is lehet zöldpolitikát csinálni”. A CDU/CSU a legutóbbi felmérések szerint a szavazatok 26-29,5 százalékára számíthatna, ha a következő vasárnap lenne a Bundestag-választás. A második helyen a Zöldek állnak 20-24 százalékos támogatottsággal. A CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokraták (SPD) támogatottsága 15-17 százalékos, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) 11-13 százalékon, a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak 9-12 százalékon, az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) 6-7 százalékon áll.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.