– A Belarusz ellen elrendelt újabb nyugati szankciók visszaütnek, a válaszintézkedések negatívan fogják érinteni a büntető országok állampolgárainak és vállalatainak az érdekeit
– közölte a minszki külügyminisztérium kedden. A tárca szerint a Nyugat szándékosan romboló tevékenységet folytat a belarusz lakosság ellen, ami majdhogynem gazdasági háború meghirdetésével ér fel. A külügyminisztérium egyben sajnálatát fejezte ki, hogy a nyugati partnerek a párbeszéd és együttműködés helyett továbbra is előnyben részesítik az ellenséges tevékenységeket, így a nyomásgyakorlást és a büntetőintézkedéseket Belarusszal szemben. Korábban Aljakszandr Lukasenka belarusz államfő is bejelentette, hogy az újabb uniós szankciókra országa „kemény válaszreakciót” fog adni.

Fotó: MTI/AP/BelTA/Szerhíh Selega
Az Európai Unió, Kanada, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is szankciókat vezetett be hétfőn a Ryanair járatának májusban történt minszki kényszerített leszállása és a fedélzeten utazó belarusz ellenzéki aktivista, Roman Protaszevics őrizetbe vétele miatt. A szankciók befolyásos üzletembereket, bírókat, ügyészeket, minisztereket, egyetemi vezetőket, köztisztviselőket és újságírókat is érintenek.
A nyugati szövetségesek feketelistájára került a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka fia és annak felesége, valamint nyolc állami, illetve állami támogatást élvező szervezet és vállalat. A negyedik szankciós csomaggal együtt így már összesen 166 személy és 15 cég került az EU céltáblájába.
Az egyik vállalat az állami tulajdonú BelAZ, a világ egyik legnagyobb teherautó-gyártója. A jegyzékbe vetteknek befagyasztják az uniós vagyoni eszközeit, tilos pénzeszközöket rendelkezésükre bocsátani, illetve nem utazhatnak az Európai Unió területére.
– A szankciók célja nyomást helyezni a belarusz politikai vezetésre, hogy az valódi párbeszédet kezdeményezzen a társadalom széles köreivel és mellőzze az elnyomás politikáját
– nyilatkozták hétfőn az EU külügyminiszterei. – Egységesen hívjuk fel a belarusz rezsim figyelmét, hogy vessen véget népe elnyomásának, valamint csalódottságunkat fejezzük ki, amiért az ország vezetése felhagyott az emberi jogi kötelezettségeivel, a demokratikus elvek betartásával és a nemzetközi közösséggel való kapcsolattartással – írták a közleményben.
– Ez egy támadás volt a demokrácia, a szólásszabadság és az európai szuverenitás ellen. Erős válaszokat fogunk adni erre a felháborító tettre
– reagált május végén Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a szankciókat kiváltó esetre. Mint lapunk is beszámolt róla, a Ryanair légitársaság gépe Athénből haladt Vilniusba, amikor Belarusz felett a helyi hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva minszki leszállásra szólították fel. A gépen utazott Roman Protaszevics ellenzéki újságíró, a Belaruszban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit barátnőjével együtt a leszállás után őrizetbe vettek. A repülőgép ellenőrzése után a bombáról szóló információ nem igazolódott. Az EU az esetet követőn megtiltotta a belarusz gépeknek az EU repterein való leszállását, és arra kért minden, a térségen átrepülő gépet, hogy kerülje el a belarusz légteret.