Jichák Hercogot választották államelnökké Izraelben

Az izraeli politikus ígéretet tett rá, hogy hidakat épít hazája és a zsidó diaszpórák között.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 06. 02. 14:15
HERCOG, Jichk
Jeruzsálem, 2021. június 2. Jichák (Buzsi) Hercog volt munkapárti politikust (j) és felesége, Michal Hercog ünnepel, miután megválasztották államelnöknek az izraeli parlament, a kneszet rendkívüli ülésén Jeruzsálemben 2021. június 2-án. MTI/AP/Reuters pools/Ronen Zvulun Fotó: Ronen Zvulun
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jichák (Buzsi) Hercog volt munkapárti politikus lesz Izrael tizenegyedik államelnöke, a hét év után leköszönő Reuven Rivlin utódja – jelentette a helyi közszolgálati rádió szerdán.

Hercog 2018 óta a Szohnut, az egész világ zsidó diaszpóráját összefogó ügynökség elnöke, de előtte 2013-tól a szociáldemokrata Munkapárt vezetője és kormányfőjelöltje, s a parlamenti ellenzék vezetője volt.

Hercogra 87-en szavaztak a kneszet (izraeli parlament) választásra jogosult 120 képviselője közül, míg a másik induló, Mirjam Perec 26 voksot szerzett a honatyák körében. A 60 éves Hercog édesapja, Háim Hercog Izrael hatodik államfője volt 1983 és 1993 között. Nagyapja, Jichák HaLevi Hercog 1936-től 1959-ig Izrael askenázi főrabbija volt.

Megválasztása utáni első beszédében Hercog kijelentette, hogy hidakat akar építeni az izraeli társadalom csoportjai, valamint Izrael és a zsidó diaszpórák között, ösztönözni kívánja a vállalkozói szellemet, küzdeni fog az antiszemitizmus és az Izraellel szembeni gyűlölet ellen, és mindent megtesz, hogy megőrizze az ország demokratikus alapjait.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök (j) beszédet mond, miután Jichák (Buzsi) Hercog volt munkapárti politikust megválasztották államelnöknek
Fotó: MTI/AP/Reuters/Ronen Zvulun

Izraelben az államelnök főként reprezentatív feladatokat lát el szertartásokon és ünnepségeken, de a parlamenti választások után ő nevezi meg és kéri fel kormányalakításra az általa koalíció megalakítására legesélyesebbnek ítélt jelöltet, és ő dönt a kegyelmi kérvényekről is.

A szavazáson alulmaradt jelölt, Mirjam Perec pedagógus, szinte mindenben Hercog ellentétét jelentette: ő lett volna az első női államfő, marokkói származású, azaz szefárd, szemben Hercog askenázi felmenőivel, vallásos életet él a ciszjordániai Givat Zeév telepen, miközben volt vetélytársa szekuláris. A képviselők körében folytatott kampányában Perec az utóbbi években egymással kibékíthetetlennek tűnő táborokra szakadt izraeliek egységbe ötvözését ígérte. Az iskolaigazgató-tanárnő 2019-ben megkapta az Izrael-díjat életmű kategóriában, miután hat gyermekéből két katona fia esett el, az egyikük Libanonban, a másikuk a Gázai övezetben.

Az izraeli közrádió híradása szerint a szélsőségesen jobboldali Vallásos Cionisták nevű párt egységesen Perec támogatása mellett döntött, de a jobboldali pártok, s köztük a Benjámin Netanjahu vezette Likud is szabad szavazást engedélyezett képviselőinek a volt baloldali politikusjelölttel kapcsolatban is.

Jichák Hercog július 9-én költözik át tel-avivi otthonából a jeruzsálemi elnöki rezidenciába, hogy megkezdje hétéves hivatali időszakát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.