Az izraeli törvényhozás végül óriási ordítozás és olykor botrányos jelenetek után megszavazta a jobboldali, centrista és baloldali pártok színes koalícióját.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, a jobboldali Likud párt elnöke. Búcsút inthet. Fotó: Abir Szultan Forrás: MTI/EPA/
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Naftali Bennet, Izrael új miniszterelnöke imával, a kormányfői székben rotációs alapon majd őt követő Jaír Lapid egy csésze kávéval, az ország vezetésétől búcsúzó Benjamin Netanjahu egy Lubavicsi Rebbétől, a XX. század egyik legbefolyásosabb zsidó vallási vezetőjétől idézett üzenettel indította a napot. A napot, amelyen új korszak kezdődött a zsidó állam történetében; mikor több mint tizenkét év folyamatos kormányzás után – legalábbis egy időre – lezárult a Netanjahu-éra.
Az izraeli törvényhozás ugyanis végül óriási ordítozás és olykor botrányos jelenetek után megszavazta a jobboldali, centrista és baloldali pártok színes koalícióját, de a voksolás az utolsó pillanatig tartogatott izgalmakat. A 120 fős kneszetben az új szövetségnek a lehető legszűkebb, 61 mandátumos többsége van, így elég lett volna akár egyetlen szakadár, hogy boruljon a teljes koalíció. Benjamin Netanjahuék pedig minden követ meg is mozgattak, hogy találjanak valakit. Sajtóinformációk szerint a külügyminiszteri pozícióval csábították például Ajelet Sakedet, ám a Jobbra (Jamina) politikusa visszautasította az ajánlatot, hű maradt Naftali Bennethez. Hasonló módon Benjamin Netanjahu felajánlotta azonnali lemondását Beni Ganznak, azzal kecsegtetve a jelenlegi védelmi minisztert, hogy három évig ő lehet a miniszterelnök, csak ne játssza a baloldal kezére az országot. A Kék és Fehér centrista pártszövetség vezetője azonban nem ment lépre, már csak azért sem, mert az előző koalícióban rotációs alapon neki kellett volna követnie Benjamin Netanjahut, ám a Likud idejekorán felrúgta az alkut. Sőt, fény derült arra is, hogy még az arab Ra'am pártot is többször próbálta meggyőzni arról, ne csatlakozzanak az új kormányhoz. Mindhiába, „a mágus” kifogyott a trükkökből, Izrael történetének leghosszabb ideje kormányzó miniszterelnöke ismét ellenzékbe kényszerült.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, a jobboldali Likud párt elnöke. Búcsút inthet Fotó: Abir Szultan / MTI/EPA/
Leírni azért korai lenne őt. Egyáltalán az is erősen kérdéses, hogy a szinte teljes politikai palettát lefedő „változás blokkja” kiállja-e az idő próbáját, elég erős habarcs lesz-e a Netanjahu-ellenesség.
A közvélemény-kutatások szerint mindössze 11 százalék hisz abban, hogy a koalíció kitölti majd mandátumát.
Ugyanakkor a felmérések arra is rámutattak, hogy az emberek belefáradtak a bizonytalanságba, hogy két év alatt négyszer kellett az urnákhoz járulniuk: 46 százalék az egységkormányt támogatta az újabb voksolást sürgető 38 százalék ellenében. Habár saját pártjának, a Jaminának csökkent a népszerűsége, Naftali Bennetnek viszont esélyt adnának, 44 százalék úgy nyilatkozott, jobban bízik benne, mint Benjamin Netanjahuban. Miközben az új kormányfő igyekezett egységet hirdetni,
a leköszönő búcsúbeszédében máris kampányüzemmódba kapcsolt, keményen ostorozta az utódját, azzal vádolva, hogy a nemzetközi porondon nem fogják komolyan venni, Iránban pedig máris ünnepelnek a gyenge izraeli kormányt látva.
Csepregi Zsolt, az Antall József Tudásközpont szakértője korábban lapunknak úgy nyilatkozott, miközben a Likud mindent meg fog tenni, hogy szétzilálja a koalíciót, ugyanez az egységkormány tagjait összefogásra sarkallja, mert pontosan tudják, hogy csak együtt képesek legyőzni ellenfelüket. Benjamin Netanjahunak ellenzékben a kormánnyal, a korrupciós ügyei miatt a bírósággal, valamint a saját pártján belül felbátorodó kihívókkal is meg kell majd harcolnia.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.