Ma veszi át Magyarország a visegrádi csoport elnöki tisztségét Lengyelországtól. A célkitűzésekről szóló hivatalos dokumentum még nem került fel a V4-ek weboldalára, ugyanakkor pár héttel ezelőtt Kövér László, az Országgyűlés elnöke egy konferencián úgy fogalmazott:
A nyugat-balkáni országok európai uniós integrációjának felgyorsítása központi eleme lesz a visegrádi csoport júliusban kezdődő magyar soros elnökségének.
Mint mondta: nagyobb esélyt ad a visegrádi országok érdekeinek érvényesítésére, ha Európa jövőjéről az alapvető kérdésekben összehangolják az álláspontokat, és együttesen hozzák őket nyilvánosságra.
Szitás Péter, a Danube Institute tudományos munkatársa lapunk megkeresésére úgy fogalmazott:
– Várhatóan a regionális védelmi együttműködés egy sarkalatos pontja lesz a soros elnökségnek.
A kutató kiemelte, hogy Ukrajna kérdése is kiemelt figyelmet kap majd. Korábban a V4-ek prioritásként kezelték Ukrajna uniós csatlakozását, ugyanakkor 2014-től ez megváltozott: a kisebbségellenes intézkedések következtében, amelyek többek között a százötvenezres kárpátaljai magyar közösséget is érintik, Magyarország blokkolja Ukrajna csatlakozását.
A visegrádi országok együttműködésének története egy középkori megállapodásra nyúlik vissza: Károly Róbert kezdeményezésére a visegrádi királyi palotában 1335 novemberében tanácskozást tartottak III. Kázmér lengyel és Luxemburgi János cseh király részvételével. A három ország találkozójának célja az volt, hogy elsimítsák ellentéteiket, és gazdasági-politikai együttműködésben állapodjanak meg Bécs árumegállító jogával szemben. Szitás Péter emlékeztetett, a visegrádi négyek együttműködését – amely már négy államot: Csehországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Magyarországot foglalja magába – 1991-ben felújították. – Ekkor 2004-ig az együttműködésre a versenyzés volt a jellemző, amely az Európai Uniónak köszönhető, mivel így akarták versenyeztetni a csatlakozni kívánó országokat.
Orbán Viktor magyar (jobbra) és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a visegrádi csoport miniszterelnökeinek csúcsértekezletén tartott sajtótájékoztatón Katowicében 2021. június 30-án. A találkozón Magyarország átveszi a V4 soros elnökségét. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Ezután 2012-ig egy stagnálási időszak volt megfigyelhető, mígnem 2014-től sebességet váltott az együttműködés: a V4-ek regionális és uniós szinten is képviselték a régió érdekeit, többek között a tömeges migráció elutasításában – magyarázta. A kutató kiemelte, hogy komoly lépés volt többek között az, amikor a visegrádi partnerek az akkor épülő magyar határkerítéshez élőerőt küldtek határvédelmi feladatok ellátása céljából. Szitás Péter szerint ma is látható ez az egységes fellépés: a V4 országai nem fordultak Magyarország ellen, mikor támadások érték a pedofíliaellenes törvény miatt.
A Danube Institute egy nemrégiben megjelent elemzéséből az is kiderül: annak ellenére, hogy a visegrádi csoport elsősorban érdekalapú törekvés, az utóbbi években egyes esetekben értékalapúan járt el. A tanulmány kiemeli, hogy
ha ezek az országok nem lesznek képesek egységesen fellépni a nemzetközi terepen, akkor a nagy szereplők mindig megtalálják a módját annak, hogy megosszák őket.
Szitás Péter szerint ha a visegrádi négyek egységesek, képesek arra, hogy egy vitás kérdésben az Európai Unió egy tagállamát ellensúlyozzák, ugyanakkor a francia–német tengelyt már nem tudják önállóan blokkolni. A kutató hozzátette: a meghatározó nyugati országok ellenérdekeltek a V4 sikerességében.
A Magyar Nemzet közéleti napilap, fejlécén a polgári jelző olvasható, amely értékrendet, irányvonalat, stílust is tükröz. Konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkkal Előfizetés
Segítsen megtervezni egy új állásportált! Ossza meg velünk álláskereséssel kapcsolatos szokásait és tapasztalatait!