Szijjártó Péter az UEFA döntését bírálta Brüsszelben

A miniszter az uniós tagországok külügyminisztereinek találkozóján vett részt Brüsszelben.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 07. 12. 13:56
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az európai uniós tagországok külügyekért felelős minisztereinek egynapos találkozóján 2021. július 12-én. Forrás: FACEBOOK / Szijjártó Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Azok után, hogy nyilvánosságra kerültek a bizonyítékoknak nevezett felvételek, még szánalmasabbnak és gyalázatosabbnak minősíthető az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) döntése – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben, az európai uniós tagországok külügyekért felelős minisztereinek egynapos találkozóján. Szijjártó Péter magyar újságíróknak az ülés szünetében nyilatkozva arra reagált, hogy az UEFA, az Európa-bajnokság budapesti mérkőzésein tapasztalt diszkriminatív szurkolói megnyilvánulások miatt három zárt kapus mérkőzésre és százezer euróra büntette a magyar szövetséget.

A külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: nem volt szervezett, „nem volt nagymértékű, nem volt a stadiont átható semmifajta diszkriminatív megnyilvánulás, vagy viselkedés” egyetlen Budapesten rendezett labdarúgó-mérkőzésen sem. Hangsúlyozta, a budapesti mérkőzéseken telt ház volt, a játékot jó futballhangulat jellemezte. Emlékeztetett, míg más mérkőzéseken tapasztalt viselkedésért, például azért, hogy lézerrel belevilágítottak a dán válogatott kapusának a szemébe, alacsony büntetést szabtak ki, addig a magyar mérkőzésen feltartott tábla százezer eurós büntetést érdemelt.

– Ezek után azt gondoljuk, hogy az UEFA fegyelmi bizottsága komoly testület? Erről a döntésről higgadtan, nyugodtan beszélni lehetetlen

– fogalmazott a miniszter.

Az UEFA honlapjának közlése szerint az Európa-bajnokság budapesti és müncheni találkozóin – a magyarok a portugálokkal és a franciákkal a Puskás Arénában, a németekkel az Allianz Arénában csaptak össze – diszkriminatívan viselkedtek egyes szurkolók, emiatt a válogatott soron következő két hazai, UEFA-rendezésű találkozóján nem lehetnek nézők. A harmadik mérkőzésre szóló büntetést az UEFA két évre felfüggesztette. A szervezet emellett százezer euróra is megbüntette a magyar szövetséget, amelynek Egyenlő játék feliratú molinót kell majd kifeszítenie ezeken a találkozókon.

– Ahhoz, hogy az Európai Unió a járványokkal és a migrációs hullámokkal szemben erős legyen, beruházásokra, biztonságra és bővítésre, kibővített piacokra van szüksége

– hangsúlyozta Szijjártó Péter.

A politikus az ülés szünetében magyar újságíróknak nyilatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió veszélyes idők előtt áll: a világjárványok és a migrációs hullámok fogják meghatározni a legfontosabb világpolitikai és világgazdasági folyamatokat. A beruházások tekintetében elmondta, alacsony adókra van szükség, és arra, hogy az európai kormányok továbbra is támogathassák a hozzájuk érkező beruházásokat. – Amennyiben ez nem teljesül, a munkahelyteremtő és a magas technológiai beruházásokat az elkövetkezendő időszakban a nagyvállalatok Európán kívülre fogják vinni – közölte. – Ehhez kapcsolódóan Magyarország a globális minimumadó bevezetését nem támogatja, az ugyanis adóemeléshez és a versenyképesség csökkenéséhez vezetne – mondta. A miniszer kijelentette: ahhoz, hogy Európa biztonságban legyen, meg kell állítani a migrációs hullámokat. Arra figyelmeztetett, hogy a NATO-csapatok kivonása Afganisztánból biztonsági kihívást jelent, ami újabb tömeges migrációs hullámok forrásává teheti az országot.

– Már most családok ezrei hagyják el Afganisztánt napi szinten Európa irányába

– tette hozzá. Hangsúlyozta, az újabb bevándorlási nyomás elkerülése érdekében „minden nyitott kérdést gyorsan el kell rendezni Törökországgal a migráció ügyében”. A miniszter továbbá arra is rámutatott, meg kell erősíteni az unió védvonalait.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben, az európai uniós tagországok külügyekért felelős minisztereinek egynapos találkozóján 2021. július 12-én
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

Kiemelte azt is, hogy az Európai Uniónak bővülnie kell a Nyugat-Balkán irányába. Szerbiát és Montenegrót haladéktalanul fel kell venni az unióba, Albániával és Észak-Macedóniával pedig meg kell nyitni a csatlakozási tárgyalásokat. „Ha ugyanis egy területet az unió nem tud integrálni, akkor mások fogják ezt megtenni” – tette hozzá Szijjártó Péter. A politikus arról is beszélt, Brüsszelnek biztosítania kell, hogy a nagy technológiai cégek ne tudjanak beavatkozni az elkövetkezendő időszak európai választásaiba. Szijjártó Péter hangsúlyozta:

antidemokratikus és veszélyes, ha a nagy technológiai cégek dönthetnek arról, hogy mely politikus használhat szélesebb, mely politikus szűkebb csatornákat a választók eléréséhez.

Tájékoztatása szerint a tanácskozáson arra kérte kollégáit, hogy a családok védelme mellett a szólásszabadság megvédését is tűzzék ki célul, és tegyék lehetővé, hogy az Európai Unió biztosítani tudja, hogy a nagy technológiai cégek ne tudjanak beavatkozni az elkövetkezendő időszak európai választásaiba.

– A kiberbűnözés minden megnyilvánulását vissza kell szorítani, különös figyelemmel a digitális térben elkövetett pedofil bűncselekményekre

– jelentette ki a miniszter, aki szerint fontos a kiberbűnözés elterjedésének megelőzését a családok, a gyerekek, valamint „a védtelen, jóindulatú és tapasztalatlan felhasználók” védelme érdekében. Hozzátette: „meg kell védeni a családokat, nehogy a gyermekek a szülők akaratával szemben álló káros tartalmakkal szembesüljenek a világhálón”.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.