Mély aggodalmát fejezte ki Kína növekvő nukleáris arzenálja miatt Antony Blinken amerikai külügyminiszter az ázsiai és a partnerországok külügyminisztereivel folytatott megbeszélésen – közölte az Egyesült Államok külügyminisztériuma pénteken.
Az amerikai külügyi tárca közleményében azt írja, hogy ez
rávilágít arra, hogy Peking élesen eltért évtizedes nukleáris stratégiájától, amely a minimális elrettentésen alapult.
Blinken a több mint két tucat országot tömörítő Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) Regionális Fóruma (ARF) által megtartott virtuális ülésen felszólította Kínát, hogy hagyjon fel a provokatív viselkedéssel a Dél-kínai-tengeren, és komoly aggodalmát fejezte ki a Tibetben, Hongkongban és Hszincsiangban folytatott emberi jogi visszaélések miatt. A tárcavezető beszédében felszólította az ARF-tagállamokat: gyakoroljanak nyomást a mianmari katonai kormányra az erőszak beszüntetése érdekében, és támogassák azokat az országban, akik a demokratikus állapotok helyreállítására törekszenek.
A közelmúltban mind az Egyesült Államok védelmi minisztériuma, mind az amerikai külügyminisztérium aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Kína bővíti nukleáris arzenálját. Műholdas felvételeken alapuló jelentések szerint ugyanis az ázsiai ország több száz új silót épített nukleáris rakétái számára.
A Pentagon 2020-as jelentése szerint Kínának abban az évben körülbelül kétszáz nukleáris robbanófeje volt, és úgy becsülték, hogy ez legalább a kétszeresére nőhet, ha Peking bővíti és modernizálja erőit.
Kína szerint arzenálja eltörpül az Egyesült Államok és Oroszország nukleáris fegyverzete mellett, és közölte, hogy kész kétoldalú tárgyalásokat folytatni a stratégiai biztonságról az egyenlőség és a kölcsönös tisztelet alapján. Elemzők szerint az Egyesült Államoknak körülbelül 3800 nukleáris robbanófeje van.