Az amerikai csapatok az amerikaiak evakuálásának augusztus 31-i határideje után is Afganisztánban maradhatnak – közölte szerdán Joe Biden amerikai elnök.
– Ha maradnak amerikai állampolgárok, akkor addig maradunk, amíg mindannyiukat ki nem hozzuk
– mondta Biden az ABC News hírtelevíziónak adott interjúban, azok után, hogy számos amerikai törvényhozó sürgette, hogy hosszabbítsa meg az általa a végleges kivonulásra kitűzött határidőt.
Bident heves bírálatok érték a kivonulás kezelése miatt, amelyet az elmúlt napokban a kabuli repülőtéren és környékén uralkodó káosz jelenetei uraltak, ahol az emberek kétségbeesetten próbálták elhagyni az országot.
Biden megvédte döntéseit, mondván, hogy a húsz éve tartó amerikai szerepvállalás befejezésével elkerülhetetlenek voltak a problémák – írta a Reuters hírügynökség. Az elnök az interjúban hangsúlyozta:
Az az elképzelés, hogy valahogyan ki lehetett volna jutni anélkül, hogy káosz következett volna be, nem tudom, hogyan lett volna lehetséges.
Azt is elmondta, hogy a tálibok egyelőre segítik az amerikaiak kimenekítését az országból. Biden ugyanakkor kiemelte, hogy némileg több nehézséget jelent az amerikaiakkal szövetséges afgán állampolgárok evakuálása.
Az a gyorsaság, amellyel a tálib erők visszafoglalták Afganisztánt, ahogy az amerikai és más külföldi erők kivonultak, kaotikus jelenetekhez vezetett a repülőtéren, ahol diplomaták, külföldi állampolgárok és afgánok próbálnak menekülni, de tömegek és tálib ellenőrzőpontok is akadályozzák őket ebben – derült ki a hírügynökségi beszámolóból.
– Nem történt összetűzés a tálibokkal, és a parancsnokaikkal fenntartott kommunikációs vonalaink továbbra is nyitottak – mondta szerdai washingtoni sajtótájékoztatóján Lloyd Austin, amerikai védelmi miniszter.
A tárcavezető arról is beszámolt, hogy jelenleg 4500 amerikai katona tartózkodik az afgán fővárosban, Kabulban. Tájékoztatása szerint az amerikai hadseregnek jelenleg nincs kapacitása arra, hogy a kabuli repülőtér területén túlra is kiterjessze a biztonsági intézkedéseket annak érdekében, hogy több civilt biztonságosan kimenekíthessen Afganisztánból.
Kijelentette, hogy az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy minél több embert tudjanak evakuálni, és minél hamarabb elhagyják az országot.
– Közel sem vagyunk ahhoz, ahol szeretnénk tartani – mondta. Hozzátette: jelenleg a kabuli repülőtér biztosítása a legfontosabb feladat.
Az Egyesült Államok kabuli nagykövetsége szerdán közölte az Afganisztánban tartózkodó amerikai állampolgárokkal, hogy az amerikai kormány nem tudja biztosítani a biztonságos eljutást a repülőtérre azok számára, akik el akarnak menekülni az országból. John Kirby, a Pentagon szóvivője korábban arról számolt be, hogy magas rangú amerikai katonatisztek tálib parancsnokokkal tárgyalnak a fővárosban az ellenőrzőpontokról és a kijárási tilalomról, amelyek korlátozzák a repülőtérre igyekvő amerikaiakat és afgánokat. Szólt arról, hogy az elmúlt 24 órában körülbelül kétezer embert, köztük 325 amerikai állampolgárt menekítettek ki a kabuli nemzetközi repülőtérről, az amerikai légierő 18 darab C–17-es szállítógépével.
– A katonai járatok rendszeresen érkeznek és indulnak – tette hozzá a szóvivő. A Pentagon tájékoztatása szerint eddig mintegy ötezer civilt menekítettek ki Afganisztánból, de azt akarják elérni, hogy naponta öt-, kilencezer embert vigyenek ki az ázsiai országból.
– Bármely Afganisztánban tartózkodó amerikai állampolgár elhagyhatja az országot, ha úgy dönt – erről már Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője beszélt szerdán.
– Mi vagyunk az Egyesült Államok hadserege, és teljes mértékben szándékunkban áll, hogy sikeresen kimenekítsük az összes amerikai állampolgárt, aki ki akar jutni Afganisztánból. Elsőbbséget élvez ez a feladat – tette hozzá. Milley elismerően szólt az amerikai katonák helytállásáról, akik nagy kockázatot vállalnak, hogy elvégezzék ezt a küldetést. Úgy fogalmazott: a csapatok hihetetlen ügyességgel, bátorsággal és hősiességgel hoznak nehéz döntéseket". A tábornok Afganisztán gyors összeomlásával és a tálibok hatalomátvételével kapcsolatban azt mondta: az amerikai hírszerzés több forgatókönyve is lehetségesnek tartott, miután megkezdték a hadsereg kivonását. Ezek egyike a tálibok közvetlen hatalomátvétele volt az afgán biztonsági erők és a kormány gyors összeomlását követően – mondta. Hozzáfűzte, hogy a további lehetséges forgatókönyvek a polgárháború és a tárgyalásos rendezés voltak.
Semmi sem jelezte, hogy a hadsereg és a kormány összeomlik tizenegy nap alatt
– fogalmazott a tábornok.
Angela Merkel német kancellár és Joe Biden amerikai elnök a szoros együttműködés szükségességéről beszélt Afganisztánnal kapcsolatban szerdai telefonbeszélgetése során – közölte Steffen Seibert német kormányszóvivő. Tájékoztatása szerint a két politikus egyetértett abban a célban, hogy minél több védelemre szoruló embert menekítsenek ki a közép-ázsiai országból. Merkel azt hangsúlyozta, német szempontból fontos lehetővé tenni azt, hogy minél több, Németországot támogató afgán állampolgár elhagyhassa az országot. A Fehér Ház közleményében azt írta, a felek megvitatták, hogy szoros koordinációra van szükség az országban élő, kiszolgáltatott helyzetben lévő afgánok humanitárius segélyezésével, valamint a szomszédos államok támogatásával kapcsolatban. Merkel a közelmúltban regionális vezetőkkel, köztük az üzbég elnökkel, Savkat Mirzijojevvel is beszélt, akinek egyebek között megköszönte a német evakuációs járatok logisztikai támogatását. – A kancellár a beszélgetések során megismételte azt a követelését, hogy a tálibok mondjanak le az erőszakról, tartsák tiszteletben az emberi jogokat és biztosítsanak szabad elvonulást mindazoknak, akik el akarják hagyni Afganisztánt – tette hozzá a szóvivő.