A görög bevándorlási minisztérium új törvényt készít elő, amely többek között felgyorsítja az illegális bevándorlók visszaszállítását. Az új jogszabályok elfogadása azért is sürgető, mert a legújabb afganisztáni fejlemények arra utalnak, hogy Európa új migrációs hullámnak néz elébe.
A javasolt törvénytervezet szerint a kiutasításra vonatkozó eddigi türelmi időt lerövidítik, a rendőrség pedig olyan jogköröket kap bizonyos eljárásokban, amelyeket eddig a bevándorlási és menekültügyi hatóság gyakorolt.
A tervezetet múlt pénteken terjesztette a görög parlament elé Nótisz Mitarákisz bevándorlási miniszter – írja az ANSA olasz hírügynökség. Az elképzelések értelmében a rendőrség ezentúl elrendelheti azoknak a migránsoknak a kitoloncolását, akik illegálisan, megfelelő dokumentumok nélkül léptek az ország területére, valamint nem kértek menedéket, vagy kérelmüket elutasították. Ráadásul a papírok nélküli migránsokat őrizetben is tarthatják a kitoloncolásuk előtt, amennyiben veszélyt jelentenek a közbiztonságra.
Mitarákisz és más kormánytagok is mindent elkövetnek, hogy érvényesítsék az eddigi eljárásokhoz képest keményvonalasnak számító álláspontot és tudatosítsák azt az üzenetet, hogy Athén az afganisztáni fejlemények tükrében ezentúl a határvédelemre fog összpontosítani.
Görögország számára már elfogadhatatlan, hogy az Európába irányuló illegális bevándorlás átjáróháza legyen, mint ahogy volt 2015 és 2019 között, s amivel mellesleg megsértette a genfi konvenció 31. paragrafusát
– hangoztatta parlamenti beszédében Mitarákisz.
Kifejtette továbbá, hogy a jelentős problémák ellenére Görögország úrrá lett a migráció felett, valamint visszanyerte szavahihetőségét a nemzetközi közösségben.
A migráció 86 százalékkal csökkent az elmúlt tizenkét hónapban, a szigeteken pedig 95 százalékkal mérséklődött a nyomás. Az utóbbi hét hónapban 77 százalékkal esett a szigeteken s 45 százalékkal a szárazföldön lakó migránsok száma. Célunk, hogy világosan elkülönítsük az illegális határátlépőkre vonatkozó adminisztratív kiutasítási eljárásokat az egyéb esetekre vonatkozó visszatoloncolási eljárásoktól
– tette hozzá. A tervezet értelmében harminc napról 7–25 napra csökkentenék az önkéntes visszatérés türelmi idejét, ugyanakkor megnehezítenék a deportálások elleni, „humanitárius alapokon” nyugvó fellebbezést. Azoknak a fiatal és kísérő nélküli kiskorú migránsoknak azonban, akik nem kaphatnak menedékjogot, teljes értékű egészségügyi és társadalombiztosítási ellátást biztosítanának.
Az új törvény azoknak a nem kormányzati (azaz civil) szervezeteknek, önkéntes csoportoknak a működését is szigorúbban szabályozná, amelyek tevékenysége átfedi a görög parti őrség és a kikötői hatóság jogkörét. Továbbá keményebb büntetéseket rónának ki az új szabályok megszegőire.
Az elmúlt hétvégén egyébként a görög fegyveres erők főparancsnoka – aki közös látogatást tett a görög–török határon Nikólaosz Panajotópulosz védelmi miniszter társaságában – kijelentette: az ország északkeleti határa az Évrosz prefektúrában áthatolhatatlan. Görögország nemrégiben fejezte be negyven kilométer hosszú kerítésének az építését a Törökországgal közös határán, s új megfigyelőrendszert épített ki, hogy megállítsa az illegális bevándorlókat. A hatékonyabb védekezésre azért van szükség a görög hatóságok szerint, mert félő, hogy több tíz-, illetve százezer ember menekül el Afganisztánból a tálibok hatalomátvétele következtében. Görögország 2015-ben, a szíriai menekültválság idején már megtapasztalta a migrációs áradatot, s nem akarja az események megismétlődését. A fenti megjegyzések és a konzervatív Új Demokrácia kormánypárt politikája természetesen kiváltotta a hajdan kormányon volt baloldali Sziriza és a sajtó nemtetszését. A kritikusok érzéketlennek nevezték a szigorító intézkedéseket, s felhívták a figyelmet a tálibok hatalomátvétele utáni humanitárius válságra Afganisztánban.
Mitarákisz erre így reagált:
A Sziriza folyvást emlékeztet bennünket múltbeli tevékenységére, amely minden területen fájdalmas eredménnyel járt. A bevándorlás rombolóan hatott szigeteinkre és az egész országra általában.
Borítókép: Görög határkerítés a török határnál
Fotó: AFP/Nicolas Economou