A Süddeutsche Zeitung német napilap arra hívta fel a figyelmet, hogy míg Angela Merkel augusztus 21-én kijelentette, ki szeretne maradni a választási kampányból, tíz nappal később már felhagyott elveivel, hogy a gyengülő Kereszténydemokrata Unió (CDU) és Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetségének segítségére siessen.
– A leköszönő tisztségviselők, akiknek véget ér a politikai karrierjük, valóban vonuljanak is vissza – hangsúlyozta korábban Angela Merkel, aki idén, tizenhat év után távozik a kancellári székből. A politikus ugyanakkor kedden már Olaf Scholz ellen fordult, rámutatva arra, hogy az SPD a radikális baloldali Die Linkével alakíthat kormánykoalíciót.
– Kancellári tisztségem idején soha nem fordulhatott elő, hogy koalícióra lépjünk a Die Linkével, az azonban nyitott kérdés, hogy mit tenne Olaf Scholz, ha ő lenne a kancellár. Németország jövője szempontjából tehát óriási különbség van köztem és Scholz között
– közölte Angela Merkel kedden, annak ellenére, hogy az SPD jelenleg a berlini kormány kisebbik koalíciós pártja, Olaf Scholz pedig a szövetségi kormány alkancellári és pénzügyminiszteri tisztséget tölti be. A kancellár bírálata ráadásul meghökkentő azok után, hogy Olaf Scholz eddig folyamatosan azt hangsúlyozta, milyen sikeres az együttműködés és milyen szoros a munkakapcsolat közte és Angela Merkel között.
Bár az SPD korábbi kancellárjelöltjei eddig kizárták az együttműködési lehetőséget a Die Linkével, jelenleg a nagyobb pártok alacsony támogatottsága miatt rendkívül összetett a helyzet.
A Forsa közvélemény-kutató intézet augusztus 24. és 30. között készített felmérése szerint a szociáldemokraták egészen 23 százalékra küzdötték fel magukat a kampányfinisben, megelőzve ezzel a CDU/CSU-pártszövetséget is.
Az uniópártok történelmi mélypontra zuhantak, mindössze 21 százalékos a támogatottságuk. A tavasszal még esélyesnek tartott Zöldek pedig csupán 18 százalékon állnak.
Az utóbbi pártok népszerűségének csökkenéséhez nagymértékben hozzájárult az is, hogy a CDU–CSU-pártszövetség kancellárjelöltje, Armin Laschet és a Zöldek indulója, Annalena Baerbock is meglehetősen sok baklövést követett el a kampányidőszak során. Az uniópártok azok után estek vissza jelentősen, hogy lencsevégre kapták Armin Laschetet, amint jókat nevet a németországi árvizek által sújtott területekre tett látogatása során – annak ellenére, hogy éppen Észak-Rajna–Vesztfáliát, vagyis azt a tartományt érintette leginkább a természeti csapás, amelynek Laschet a miniszterelnöke.