Észak-Korea rakétákat lőtt ki az ország keleti partjáról

A hétvégi volt az első ilyen jellegű kísérlet Phenjan részéről hat hónapja.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI, BBC2021. 09. 15. 9:28
Szöul, 2021. szeptember 15. Észak-Koreáról szóló, régebben készült képet mutató hírt néznek emberek egy televízió képernyőjén Szöulban 2021. szeptember 15-én. A dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottságának közlése szerint Észak-Korea két ballisztikus rakétát lőtt ki az ország keleti partjáról. Két nappal korábban Észak-Korea hírügynökségén, a KCNA-n keresztül közölte, hogy sikeresen tesztelt nagy hatótávolságú manőverező robotrepülőgépeket. MTI/AP/Ri Dzsin Man Fotó: Ri Dzsin Man Forrás: MTI/AP
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea két ballisztikus rakétát lőtt ki az ország keleti partjáról – közölte szerdán a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága. A hírt a japán parti őrség megerősítette, hozzátéve, hogy a lövedékek nem érték el a japán felségvizeket. Észak-Korea hétfőn hírügynökségén, a KCNA-n keresztül közölte, hogy a hét végén sikeresen tesztelt nagy hatótávolságú manőverező robotrepülőgépeket. A beszámoló szerint a harceszközök 1500 kilométer távolságra repültek a hétvégi próbaindítások során, és célpontjaikat elérve Észak-Korea felségvizein csapódtak a tengerbe.

– Ez az első manőverező robotrepülőgép Észak-Koreában, ami kifejezetten stratégiai jelzést kapott

– mondta Ankit Panda, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért nevű szervezet rangidős elemzője. Figyelmeztetett arra is, hogy ez a bevett körülírása a nukleáris képességekkel rendelkező rendszereknek. Noha az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) nem tiltja a cirkálórakéták tesztelését, szakértők szerint azokra nukleáris robbanófejeket szerelhetnek fel. A BT azonban a ballisztikus rakétákat már fenyegetőnek tartja, ugyanis azok gyorsabbak, nagyobb súlyt képesek szállítani és a hatótávolságuk is nagyobb.

A hétvégi volt az első ilyen jellegű kísérlet Phenjan részéről hat hónapja.

Mindeközben kedden Dél-Koreába érkezett Vang Ji kínai külügyminiszter, hogy tárgyaljon Csung Jui Jong dél-koreai külügyminiszterrel Észak-Koreáról. A dél-koreai elnöki hivatal tájékoztatása szerint a tárcavezetők szerdán eszmecserét folytatnak egymással az észak-koreai rakétakísérletekről és arról, miként lehetne rábírni Phenjant arra, hogy visszatérjen a tárgyalóasztalhoz. Ugyanekkor Tokióban az Észak-Korea témájában tartott háromoldalú – japán–amerikai–dél-koreai – találkozón részt vevő vezető diplomaták sürgették Észak-Koreát, hogy térjen vissza a rakéta- és nukleáris fejlesztésről szóló tárgyalásokhoz. A találkozón Sung Kim, az Egyesült Államok észak-koreai különmegbízottja, No Kju Duk, a dél-koreai külügyminisztériumnak a Koreai-félsziget béke- és biztonsági ügyeivel foglalkozó különmegbízottja, illetve Funakosi Takehiro, a japán külügyminisztérium ázsiai és óceáni ügyekkel foglalkozó hivatalának vezetője vett részt.

 Sajtóértesülések szerint nem tudni, mi volt a rakéták célpontja, valamint hatótávolságukról sem rendelkeznek a dél-koreai hatóságok információkkal.

– A hadsereg teljes készenlétben van, és szorosan együttműködik az Egyesült Államokkal

– idézte a BBC brit hírportál a dél-koreai vezérkari főnököt.

Borítókép: Észak-Koreáról szóló, régebben készült képet mutató hírt néznek emberek egy televízió képernyőjén Szöulban 2021. szeptember 15-én. Fotó: MTI/AP/Ri Dzsin Man

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.