Ösztönzi az illegális migrációt az uniós politika

A legnagyobb gond az, hogy még az uniós ügynökségek sem tudnak megegyezni abban, hogy hány illegális migránst utasítsanak ki.

2021. 09. 15. 7:22
Ceuta, 2021. május 19. Marokkói illegális bevándorlók másznak át a Marokkó területébe ékelődő észak-afrikai spanyol enklávé, Ceuta határkerítésén 2021. május 18-án. Egy nap alatt több mint hatezren jutottak be illegálisan Marokkóból Ceuta területére. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök bejelentette, hogy minden szükséges eszközzel megvédi Spanyolország területi integritását, határait, amelyek egyúttal az Európai Unió külső határai is. MTI/EPA-EFE/Dzsalal Morcsidi Fotó: Dzsalal Morcsidi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elutasított menedékkérelemmel rendelkezők anyaországba való deportálására irányuló uniós erőfeszítések hiányosságai az illegális migrációt ösztönzik, ahelyett, hogy megállítanák azt – erre az eredményre jutott az EU politikáját és pénzügyeit vizsgáló Európai Számvevőszék (ECA). Az uniós felügyeleti szerv a legfrissebb jelentésében úgy fogalmazott: Brüsszel azon törekvései, hogy biztosítsa az uniós blokkon kívüli országok együttműködését a menekültek visszavételére, „korlátozott eredményeket hozott", – Az Európai Unió elhagyására kötelezett migránsok közül kevesebb mint háromból egy hagyja el valóban a blokkot, ráadásul ez az arány még rosszabb, ha az ország, ahova vissza kellene térniük az európai kontinensen kívül van. Akkor ugyanis kevesebb mint egy az ötből tér vissza anyaországába – áll az ECA jelentésében, amit az Euractiv című brüsszeli hírportál szemlézett. 

A felügyeleti szerv egyébként a 2015 és 2020 közötti időszakot vette alapul az unió visszatoloncolási politikájának felülvizsgálásához, és arra a tíz – elsősorban nyugat- és észak-európai – országra fókuszált, ahová a legtöbb illegális bevándorló érkezett az elmúlt öt évben. 

A jelentés szerint azonban még ennél is nagyobb gond, hogy az uniós ügynökségek még abban sem tudnak megegyezni, hogy hány illegális migránst utasítsanak ki. 

Az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak az adatait tekintve például évente mintegy 500 ezer illegális bevándorlónak kellene elhagynia az uniót. Csakhogy az EU határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex), amely szintén részt vesz a kitoloncolási műveletekben, más módszert alkalmaz, hogy alacsonyabb számokat érjen el. 2019-ben például a Frontex 298 190 kitoloncolási döntést számlált, miközben az az Eurostat 513 470-et.

Leo Brincat, az ECA jelentésének szerzője szerint egyebek mellett az ilyen hiányosságok halmozódása akadályozta az illegális migránsok gyors kitoloncolását. – Ahelyett, hogy elbátortalanítanák őket, végső soron épp az illegális migránsokat ösztönzik – mondta, hozzáfűzve: a bevándorlók körében is köztudott, mennyire működésképtelen az unió kitoloncolási rendszere.

Borítókép: MTI/EPA-EFE/Dzsalal Morcsidi

 

 

 

 

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.