Texas a terhesség hatodik hetétől tiltja az abortuszt

Az amerikai legfelsőbb bíróság precedenst teremthet azzal, hogy jóváhagyta a szigorú törvényt.

2021. 09. 02. 17:01
Lubbock, 2021. március 3. Greg Abbott republikánus texasi kormányzó bejelenti, hogy visszavonja a koronavírus-járvány megfékezése céljából bevezetett intézkedések egy részét a Texas állambeli Lubbock egyik mexikói éttermében 2021. március 2-án. Az államban nem lesz kötelezõ a védõmaszk viselése és korlátozások nélkül kinyithat minden üzlet. MTI/AP/Justin Rex Fotó: Justin Rex
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amerikai Egyesült Államok legfelsőbb bírósága csütörtökön engedélyezte, hogy hatályban maradjon az a texasi törvény, amely szinte minden esetben megtiltja az abortuszt az államban. A döntés muníciót adhat a republikánusok arra irányuló törekvéseinek, hogy országszerte határozottabban lépjenek fel a művi terhességmegszakítással szemben – erre már tizenkét amerikai állam tett kísérletet, ám eddig még sikertelenül. 

A szövetségi bírói testület 5:4 arányban szavazta meg, hogy nem hagyja jóvá azokat a fellebbezéseket, amelyek arra irányultak, hogy vonják vissza a szerdától hatályos jogszabályt Texasban. A bírók elmondták azonban, hogy valószínűleg nem az övék lesz az utolsó szó ebben a megosztó kérdésben. 

Az Egyesült Államok második legnagyobb államában bevezetett törvény a terhesség hatodik hetétől – azaz amikor először kimutatható a magzati szívverés – megtiltja az abortuszt. 

A Greg Abbott republikánus kormányzó által májusban aláírt rendelet felhatalmazást ad arra is, hogy pert indítsanak az ellen, aki megsérti a törvényt vagy támogatja az abortuszt a terhesség hatodik hete után. Ennyire szigorú jogszabály bevezetésére azóta nem volt példa, hogy a legfelsőbb bíróság csaknem fél évszázada, 1973. január 22-én meghozta a precedensnek számító, úgynevezett Roe kontra Wade döntést. Ennek értelmében az abortusz tiltását az első trimeszterben alkotmányellenesnek nyilvánították a magánélethez való jogra hivatkozva – számolt be róla az MTI.  

 – A jogszabály nyilvánvalóan sérti a Roe kontra Wade ügyben meghozott alkotmányos jogot, és jelentősen rontja a nők egészségügyi ellátáshoz való hozzáférését

– közölte Joe Biden amerikai elnök, nem rejtve véka alá, hogy elítéli Texas döntését. Az államfő ezzel nincs egyedül, hiszen a törvény ellen számos demokrata felszólalt. 

– A bírók többsége úgy döntött, hogy homokba dugja a fejét 

– bírálta a törvény mellett szavazó társainak döntését Sonia Sotomayor, a legfelsőbb bíróság tagja. 

Május elején a Texas állambeli Lubbock városának népszavazásából azonban az derült ki, hogy az állampolgárok támogatják a szigorú törvényt: a város lakosságának 62 százaléka szavazott a jogszabály mellett, míg csupán 38 százalékuk ellenezte azt. Szövetségi szinten ugyanakkor már jobban megoszlik az állampolgárok véleménye: az NBC amerikai televíziótársaság augusztus közepén készített közvélemény-kutatása arra világított rá, hogy az ezer megkérdezett amerikai lakos 54 százaléka gondolja úgy, az abortusznak legálisnak kellene lennie a legtöbb esetben, míg a válaszadók 44 százaléka tiltaná be az orvosi beavatkozást. 

Borítókép: Greg Abbott republikánus texasi kormányzó. Fotó: MTI/AP/Justin Rex

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.