Több tucat kimenekített afgán akadt fenn az USA belbiztonsági átvilágításán

Körülbelül százan szerepeltek a Washington által megfigyelt terrorgyanús személyek listáján, ezért őket nem engedték be az Egyesült Államokba. Az EU aggódik, hogy mi lesz az uniós országokban lévő amerikai bázisokon várakozó afgánok sorsa.

2021. 09. 05. 7:45
A U.S. Air Force C-17 Globemaster III safely evacuated some 640 Afghans from Kabul late Sunday Aug 15, 2021, according to U.S. defense officials and photos obtained by Defense One.That?s believed to be among the most people ever flown in the C-17, a massive military cargo plane that has been operated by the U.S. and its allies for nearly three decades. Flight tracking software shows the plane belongs to the 436th Air Wing, based at Dover Air Force Base in Delaware.A C-17 jet carrying 640 Afghan refugees that left Kabul on Sunday night as the Taliban claimed the city. The flight landed in Qatar. The refugees ran up the half-open ramp while US forces were preparing for take-off, according to an unnamed defense official cited by Defense One on Monday. Courtesy Photo (Photo by EyePress News / EyePress via AFP) Fotó: Europress/EyePress/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többen is fennakadtak a belbiztonsági átvilágításon az Afganisztánból evakuált menekültek közül, mivel szerepeltek a Washington által megfigyelt terrorgyanús személyek listáján, ezért őket nem engedték be az Egyesült Államokba – számolt be róla az amerikai  az NBC News portálja Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszterre hivatkozva. A hírcsatorna azt is megkérdezte a minisztertől, hogy mi történik azokkal az afgánokkal, akiket a tálibok hatalomátvétele után ugyan evakuáltak a közép-ázsiai országból, az USA-ba való belépést azonban megtagadták tőlük biztonsági okokra hivatkozva. Mayorkas erre azt felelte, Washington együtt dolgozik a nemzetközi szövetségeseivel az érintett személyek áthelyezésével kapcsolatban. Az NBC információi szerint egyébként nagyjából száz emberről lehet szó, és noha ezt egyelőre a hatóságok nem erősítették meg, de a feltartóztatottak közül a belbiztonsági szolgálat két embert tart akkora fenyegetésnek, hogy visszaküldik őket Koszovóba a vizsgálatok lezárultáig, és mindenki így fog járni, akinek az esetében hasonló aggályok merülnének fel. Koszovó azért merült fel a visszatelepítés helyszíneként, mert sokan nem egyenesen repültek Afganisztánból az Egyesült Államokba, hanem például a nyugat-balkáni országon, Kataron vagy Németországon keresztül.

Washington egyébként nagyon komolyan veszi a biztonsági kockázatok elkerülésének kérdését: több mint 400 szövetségi tisztviselőt és több száz biometrikus azonosításhoz használt eszközt utaztattak az említett tranzitországokba, hogy a tálibok által jelentett fenyegetésektől távol, de még az amerikai földön kívül vizsgálhassák át az Egyesült Államokba tartókat. 

Németországba egyébként eddig már húsz olyan afgán érkezett a Kabulból induló, evakuálást végző járatokon, akiket már ismertek a német biztonsági szolgálatok. Ezt Horst Seehofer német belügyminiszter mondta pénteken. A bajor politikus hangsúlyozta, olyan emberekről van szó, akiket nem világítottak át megfelelően Kabulban. A német tárcavezető szerint vannak köztük erőszakos cselekmények elkövetéséért elítéltek, hamis okmányokkal utazók, és olyanok is, akiket már több éve kitoloncoltak Németországból. Hozzátette, hogy a bűnözőkön kívül többen ismertek a terrorelhárítási ügynökségek előtt is.

Az Army Times nevű amerikai katonai szakportál ugyanakkor közben arról írt: az Afganisztánból kimenekítetteket befogadó európai – Spanyolországban, Olaszországban és Németországban található – bázisok eddig összesen 38 ezer evakuáltat vizsgáltak át, közülük mindössze egy akadt fenn a teljes átvilágításon. Tod Wolters légierő tábornok csütörtökön újságíróknak azt is elmondta: ötvennyolc evakuáltnak volt szüksége másodlagos szűrésre, az őrizetbe vetteket ugyanakkor nem tekintik „nagy fenyegetésnek”. Az az egy személy, aki fennakadt az átvilágításon, Wolters tájékoztatása szerint megfelelő őrizetben van amerikai tisztviselőkkel, az átvizsgálásán pedig továbbra is dolgoznak.

Az Axios amerikai hírportál egyébként ezzel kapcsolatban megjegyzi: több ezer afgán várakozik jelenleg a spanyolországi, németországi és olaszországi amerikai bázisokon, ezek az országok pedig aggódnak, hogy Washington vajon elszállítja-e őket majd az Egyesült Államokba vagy esetleg otthagyja őket az adott uniós országban. Erről Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa személyesen beszélt az Axiosnak, hangsúlyozva: „valóban vannak aggodalmaink emiatt, a választ pedig tudni kellene, mielőtt újabb afgán menekültek betelepítését vállalnánk”.

Közben azonban a NATO pénteken arra figyelmeztetett, fennáll a lehetősége, hogy fegyveresek csatlakoznak az Afganisztánból menekülő migránsokhoz, ami tovább növelheti Európa és az Egyesült Államok biztonsági fenyegetését azután, hogy az észak-atlanti szövetség augusztus végével húsz év után elhagyta a közép-ázsiai országot. „Intézkedéseket léptettünk életbe ennek elkerülése érdekében, de mivel nagy számokról van szó a menekültek tekintetében, a kockázat fennáll” – mondta Stefano Pontecorvo, a NATO egy Afganisztánban szolgált magas rangú civil képviselője egy pénteki interjúban, utalva azokra a szélsőségesekre, akik menekülthullámot próbálják felhasználni a nyugati országokba való beszivárgáshoz. 

 

 

 

 

  

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.