Néhány órával a határidő lejárta előtt Joe Biden amerikai elnök aláírta csütörtökön azt a törvényt, amely ideiglenesen – december 3-áig – biztosítja az amerikai kormányzat finanszírozását. Ezt a szenátusi és a képviselőházi jóváhagyás előzte meg.
Ha szeptember 30-án, az amerikai költségvetési év utolsó napján nem biztosították volna a kormányzat finanszírozását, úgy a szövetségi kormány működése teljesen leállhatott volna.
A képviselőház alig több mint egy héttel ezelőtt szavazta meg azt a költségvetési törvényjavaslatot, amely 2022 végéig megemelte volna a szövetségi adósságplafont, és a kormányzat működésének, valamint a természeti katasztrófák és menekültek segélyezésének finanszírozását is tartalmazta. A felsőház republikánus szenátorai azonban nem járultak hozzá a 28 400 milliárd dolláros adósságplafon megemeléséhez. Azzal érveltek, hogy a törvényjavaslat nyakló nélküli költekezést tenne lehetővé a demokraták számára a következő évben. A szenátus végül csütörtökön, 65:35 arányú voksolás után az adósságkorlátot érintő részek nélkül küldte vissza a jogszabályt az alsóháznak.
– Ma azért tudjuk finanszírozni a kormányt, mert a többség elfogadta a valóságot. Ugyanennek kell megtörténnie az adósságkorláttal kapcsolatban is a jövő héten
– jelentette ki a szenátus republikánus frakciójának vezetője, Mitch McConnell.
A képviselőház – nem sokkal a szenátus döntését követően – a rövid távú finanszírozási intézkedést lehetővé tevő jogszabályt 254:175 arányú szavazattal hagyta jóvá.
– Ez egy jó eredmény, örülök, hogy megcsináltuk – mondta csütörtökön Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője.
– Az utolsó, amire az amerikai népnek szüksége van, hogy leálljon a kormány
– tette hozzá New York állam szenátora.
A képviselőház demokrata politikusai szerdán egy önálló törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely – immáron külön jogszabályként – 2022 decemberéig felfüggesztené az adósságkorlátot. Schumer azt mondta, a törvényjavaslatot a szenátus elé terjeszti, de szinte biztos abban, hogy a republikánusok blokkolni fogják azt.
Az Egyesült Államok október folyamán fizetésképtelenné válhat a felhalmozott óriási államadóssága miatt, ha nem emelik meg vagy nem törlik el a szövetségi adósságplafont.
Janet Yellen pénzügyminiszter kedden levélben szólította fel a kongresszust, hogy emelje meg a kormány hitelfelvételi korlátját. Yellen arra figyelmeztette a törvényhozókat, hogy amennyiben október 18-ig nem emelik fel az adósságkorlát szintjét, akkor az Egyesült Államok valószínűleg pénzügyi válsággal és gazdasági recesszióval fog szembesülni.
– Mindez komoly károkat okozhat az üzleti és fogyasztói bizalomban és negatívan befolyásolhatja az Egyesült Államok hitelminősítését a következő években
– tette hozzá a tárcavezető.