Kína határozottan ellenzi a cseh szenátus bizottsági döntését arról, hogy Csehország több, magas rangú tajvani tisztségviselő látogatását fogadja – számolt be internetes kiadásában a Global Times című kínai lap Kína Prágában állomásozó nagykövetségének pénteki közlésére hivatkozva.
A cseh szenátus külügyi, védelmi és biztonsági bizottsága szerdán határozatot fogadott el a Tajvannal folytatott együttműködés elmélyítéséről.
Három tajvani miniszter látogat október végén Csehországba egy vállalkozói küldöttség élén. Az október 25-ére tervezett cseh-tajvani gazdasági és beruházási fórumra Prágába érkezik a tajvani fejlesztési miniszter, valamint a tudományért és a kutatásokért felelős tárcavezető. A kétoldalú gazdasági fórumot 2016 óta szervezi a cseh ipari és kereskedelmi minisztérium. A fórumot követően a cseh fővárosba érkezik Joseph Vu tajvani külügyminiszter is.
Kína prágai nagykövetségének pénteki közleményében a nagykövetség szóvivője rámutatott: Peking ugyan nem támaszt semmiféle ellenvetést a külföldi országok és Tajvan közötti, nem kormányzati jellegű, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal szemben, de határozottan ellenez mindenféle hivatalos kapcsolattartást közöttük.
A kínai fél felszólította Csehországot az egy Kína elv tiszteletben tartására, valamint a Tajvannal kapcsolatos ügyek körültekintő és megfelelő kezelésére.
Kína saját területe részeként tekint az egyébként 1949 óta saját kormányzattal rendelkező Tajvanra. Peking és Tajpej között a viszony többéves közeledés után ismét fagyossá vált azt követően, hogy a Caj Jing-ven tajvani elnök vezette kormányzat elutasította az 1992-ben elfogadott, az egy Kína elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel.
A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz Tajvannal szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
A pénteki közleményben aláhúzták: Kína kész mindent elkövetni a békés újraegyesülés érdekében, de nem fog teret engedni semmiféle szakadár tevékenységnek.
Csehország és a Kínai Népköztársaság között idén 72 éve áll fenn diplomáciai kapcsolat. Kína jelenleg Csehország második legnagyobb kereskedelmi partnere, és a legnagyobb, Európai Unión kívüli kereskedelmi partnere.
Prága egy áprilisi határozattal is Kína nemtetszését váltotta ki – a cseh szenátus akkor egyhangúlag megszavazta, hogy támogatja Tajvan részvételét az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden találkozóján, mechanizmusaiban és tevékenységében.
Miloš Vystrčil, a cseh szenátus elnöke pedig augusztusban Peking figyelmeztetése ellenére látogatást tett Tajvanon.