Ma újabb csapásra kell készülnie a Facebooknak

Nagy bajban van Zuckerberg: kedden az amerikai kongresszus, majd Brüsszel és London hallgatja meg a kiszivárogtatót.

2021. 10. 05. 15:46
Zuckerberg, Mark
Barcelona, 2014. február 24. Mark Zuckerberg, a Facebook internetes közösségi portál társalapítója és elnök-vezérigazgatója pódiumbeszélgetésen vesz részt a Mobil Világkongresszus című mobil távközlési kiállítás és vásáron Barcelonában 2014. február 24-én. (MTI/EPA/Alberto Estevez) Fotó: Alberto Estevez
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A körülbelül 2,85 milliárd aktív felhasználót számláló Facebook 17 éves története során, de főként az elmúlt öt évben számos botrányt megélt már, a 2004-ben Mark Zuckerberg által alapított cég felett azonban valószínűleg még sosem gyülekeztek olyan ütemben az esőfelhők, mint az elmúlt néhány napban. Amerikai idő szerint vasárnap este ugyanis a CBS News kereskedelmi csatorna 60 Minutes című műsorában az arcát is vállalva nyilvánosság elé lépett az elmúlt hetekben a The Wall Street Journal üzleti napilap The Facebook Files című riportsorozatához szolgáló belsős anyagokat kiszivárogtató korábbi Facebook-alkalmazott. 

Az Iowai Egyetemen és a Harvardon informatikai mérnökként végzett Frances Haugen azzal vádolja a szilícium-völgyi óriásvállalatot, hogy a közösségi hálózat tudatosan terjeszt megosztó és káros tartalmakat platformjain, méghozzá haszonszerzés, pontosabban a minél nagyobb profit céljából. 

– A Facebook a saját profitját rendszeresen fontosabbnak tartja, mint a közjó és a társadalmi béke megőrzését

– állítja a korábban a techóriás Facebook Civic Integrity nevű tartalom-ellenőrző csapatában dolgozó Haugen, aki májusi felmondása előtt több tízezer oldalnyi belső kutatási anyagot másolt le annak érdekében, hogy senki se kérdőjelezhesse meg azok valódiságát. A dokumentumokból kiderül, hogy a vállalat miként igyekszik eltüntetni még a saját kutatásait is arról, mennyire káros a Facebook, illetve a vállalat tulajdonában álló Instagram a társadalom számára;

egyebek mellett azzal is tisztában van tehát a techóriás, hogy a képmegosztó platform milyen jelentős károkat okoz a tinédzser lányok jelentős hányadának a szellemi fejlődésében.

Frances Haugen emellett arra is rámutat, hogy miközben a vállalat vezetői a nyilvános kritikákra válaszul rendszerint elhárítják a felelősséget és azt ígérik, dolgoznak a felmerülő hiányosságok orvoslásán, valójában végig tudatában voltak saját felelősségüknek, s a társadalmi károk kiküszöbölése helyett inkább olyan döntéseket hoztak a profitszerzés érdekében, amelyek nem vittek érdemben közelebb a helyzet javulásához.

Frances Haugen a CBS NEWS kereskedelmi televízió 60 Minutes című műsorában állt a nyilvánosság elé vasárnap Forrás: CBS News/60 Minutes/AFP

Zuckerbergnek ma is rossz napja lehet

Az informatikus-mérnöknőt kedden budapesti idő szerint délután 4 órakor az amerikai kongresszus is meghallgatja a kiszivárogtatott dokumentumokkal kapcsolatban. Vallomásának szövege már kiszivárgott, az azonban nem látható előre, pontosan mi hangzik el a meghallgatáson, ami esetleg a Facebook részvényeinek árfolyamára is befolyással lehet. A Reuters szerint Haugen az országra leselkedő egyik legégetőbb veszélyként írja le a Facebookot, amelynek algoritmusai és működése nem átlátható.

A legfőbb gond, hogy a Facebook romboló választásait senki sem érti jobban a Facebooknál, mert csak a Facebook lát be a függöny mögé... Az átláthatóság a hatékony szabályozás kritikus kezdőpontja

áll egyebek mellett Haugen vallomásában. Mark Zuckerberg vagyona egyébként a Facebook hétfői leállása miatt, mindössze néhány óra leforgása alatt közel hétmilliárd dollárral zsugorodott, elemzők szerint Haugen kongresszusi meghallgatása újabb csapás lehet az alapító részvényeinek.

Londonban és Brüsszelben is várják Haugent

 A nyilvánosságra került dokumentumok globális jelentősége miatt az ügy mostanra rég túlnyúl az Egyesült Államok határain.

 Nem véletlen, hogy az Európai Parlament képviselői is szeretnék, ha Haugen a tagállamok képviselői előtt is tanúskodna a szilícium-völgyi techóriás társadalmat mérgező gyakorlataival kapcsolatban 

írta meg a Politico. A brüsszeli hírportál úgy tudja, az európai parlamenti képviselők már nagy erőkkel dolgoznak a kiszivárogtató meghívásán, aminek különösen nagy jelentősége van, tekintve, hogy a strasbourgi testület törvényhozói a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály kidolgozásával (Digital Services Act, DSA) vannak hónapok óta elfoglalva (erről itt írtunk bővebben). 

Christel Schaldemose dán szocialista EP-képviselő egyébként már két héttel azelőtt felvette a kapcsolatot Haugennel, hogy a nő a nyilvánosság elé lépett volna, és bár az is bizonyos, hogy az amerikai kongresszus után október végén Haugen az Egyesült Királyság parlamentje előtt is tanúvallomást tesz, azt egyelőre nem lehet tudni, hogy az informatikusnő mikor áll az Európai Parlament elé. 

Facebook: Konfigurációs változtatás okozta a leállást

Noha erre egyelőre semmilyen bizonyíték nem utal, sokan összefüggésbe hozzák a Facebook 2008 óta megfigyelt leghosszabb hétfői leállását Haugen színre lépésével, noha a techóriás egy ennél sokkal gyakorlatiasabb magyarázattal állt elő kedden. A vállalat ugyanis azt állítja, 

a Facebookot, az Instagramot, a Messengert és a WhatsAppot is érintő világszintű szolgáltatáskiesést egy hibás konfigurációs változtatás okozta, azt ugyanakkor a vállalat nem pontosította, hogy ki hajtotta végre a konfigurációváltást, illetve hogy az tervezett volt-e.

Több, magát megnevezni nem kívánó Facebook-alkalmazott korábban a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy szerintük az üzemzavart egy belső hiba okozta, amely az internetes forgalom cégrendszereibe való irányításnál alakult ki. Az alkalmazottak szerint a belső kommunikációs eszközök és más erőforrások meghibásodása, amelyek működése ugyanattól a hálózattól függ, súlyosbította a hibát. Biztonsági szakértők szerint a véletlen hiba vagy egy bennfentes által elkövetett szabotázs egyaránt elképzelhető.

Borítókép: (MTI/EPA/Alberto Estevez)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.