Következő mérkőzések
Spanyolország
18:002024. július 05.
Németország
Portugália
21:002024. július 05.
Franciaország

Törökország ratifikálta a párizsi klímavédelmi egyezményt

A török parlament közölte, a megállapodásban foglaltakat betartják, amíg az nem árt a gazdaságnak.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 10. 07. 9:58
Manavgat, 2021. július 30. Helyi lakosok próbálják megfékezni a lángokat a törökországi Manavgat közelében pusztító erdõtûz helyszínén 2021. július 30-án. Négyre emelkedett Törökországban a bozóttüzek halálos áldozatainak száma. A tûzoltók már harmadik napja küzdenek a lángokkal, amelyek 17 tartományban több mint hatvan helyen csaptak fel. Tucatnyi faluból kiköltöztették a lakosokat és néhány szállodából is a vendégeket meg a személyzetet az Égei- és a Földközi-tenger partján. MTI/AP Fotó: -
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törökország ratifikálta a 2015-ös párizsi klímavédelmi egyezményt szerda este, utolsóként a világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20-csoportból. A török parlament 353 jelen lévő tagja egyhangúlag szavazta meg a megállapodást, amelynek jóváhagyása – az ankarai vezetés szerint – eddig igazságtalannak talált rendelkezései miatt váratott magára. Ankara ugyanis azt akarta elérni, hogy mivel Törökország a globális károsanyag-kibocsájtás elenyésző részéért, 0,7 százalékáért felelős, az egyezmény értelmében ne tekintsék fejlett országnak, mivel akkor aránytalanul nagyobb kötelezettség terhelné. A jelen állapotok szerint Törökország a párizsi klímavédelmi egyezmény függelékének első csoportjában van feltüntetve az iparosodott államok között.

A török parlament ezért szerdai nyilatkozatában tudatta, hogy Törökország fejlődő államként ratifikálja a megállapodást, amelyet mindaddig teljesíteni fog, amíg „az nem árt gazdasági és társadalmi fejlődésének”.

Az ankarai vezetés egyben levelet is küldött az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményének (UNFCCC) bonni székhelyű titkárságának azzal a javaslattal, hogy Törökországot vegyék le a párizsi klímavédelmi egyezmény függeléke első csoportjának lajstromáról. A török kezdeményezés megvitatása a Glasgow-ban október 31. és november 12. között esedékes COP26 klímakonferencia napirendjén szerepel. Az egyezmény ratifikálását Recep Tayyip Erdoğan török elnök jelentette be szeptember végén az ENSZ-közgyűlés 76. ülésszakának általános vitáján, mondván, hogy a jóváhagyási eljárást még a világszervezet novemberi klímavédelmi konferenciája előtt le akarják zárni. Felszólalásában kiemelte, hogy a legnagyobb erőfeszítéseket azoknak az országoknak kell megtenniük, amelyek „történelmi felelősséget viselnek” a klímaváltozásért.

– A klímaváltozás elleni küzdelemben a legnagyobb hozzájárulást azoknak kell tenniük, akik a legtöbb kárt okozták a természetnek, a levegőnknek, a vizünknek, a talajunknak, a Földnek; azoknak, akik mértéktelenül kizsákmányolták a természeti erőforrásokat

– hangoztatta akkor a török elnök.

Törökország 2016 áprilisában csatlakozott aláíró félként a klímavédelmi megállapodáshoz, amelynek értelmében a nemzetközi közösség kötelezettséget vállalt arra, hogy a globális felmelegedés mértéke az iparosodás előtti értékhez képest ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot.

Borítókép: Helyi lakosok próbálják megfékezni a lángokat a törökországi Manavgat közelében pusztító erdőtűz helyszínén 2021. július 30-án. Fotó: MTI/AP

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.