Az Egyesült Államok haditengerészete repülőgép-hordozóinak technológiai fejlettségét ostromolja majd Kína harmadik anyahajója, amely három-hat hónapon belül elkészül a sanghaji Csiangnan hajógyárban – állítja friss műholdas felvételek elemzése alapján az amerikai Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS).
Az egyelőre Type 003-nak nevezett úszó erődön – amely a második kínai építésű hajó lesz ebben a kategóriában – már helyükön vannak vagy közvetlenül befejezés előtt állnak a fő belső és külső elemek, többek között a gőzturbina-erőművek és a repülőgép-katapult rendszer.
A radar- és a fegyverrendszerek viszont még beszerelésre várnak, mielőtt a becslések szerint 85-100 ezer tonnás Type 003 elhagyhatja a dokkot. Hivatalos és tényleges szolgálatba azonban csak három-négy év múlva állhat a szükséges tesztek elvégzése és kellékek felszerelése és összehangolása után. Az elavult orosz (szovjet) technológia továbbfejlesztésén alapuló Liaoning és Santung nevű testvéreihez képest az új hordozó a hagyományos, sísánc jellegű kifutó, illetve az ezeknél korszerűbb gőzkatapultok helyett sokkal modernebb repülőgép-kilövő rendszert: elektromágneses katapultot fog használni, hasonlót, mint amilyet a legutóbbi amerikai anyahajón, a USS Gerald R. Fordon is alkalmaznak. Ez lehetővé teszi, hogy a Type 003 különféle típusú repülőket indítson gyorsabban, több fegyverrel, lőszerrel és üzemanyaggal, s ezzel betörjön a modern hordozók világába.
Mindez a fegyverkezési verseny szempontjából sem közömbös. Kína már így is a világ legnagyobb hadiflottájával rendelkezik, ennek központi elemét pedig a hordozók jelentik, akárcsak a többi katonai hatalom flottájában.
Azonban nem csak harcászati jelentőségük nagy, az erőfitogtatásban is fontos szerepet játszanak mind katonai, mind diplomáciai téren.
Peking hordozóépítési programjával (készül már a negyedik anyahajó is, amely valószínűleg nukleáris hajtású lesz) azt is demonstrálja, hogy hadiflottája belátható időn belül utoléri az Egyesült Államokénak az ütőképességét, bár ott összesen tizenegy hordozó áll szolgálatban. Az amerikai anyahajók előnye még az is, hogy több katapult és repülőgép-emelő lift van rajtuk, s hosszabb a kifutójuk is – mindez pedig gyorsabb, sűrűbb indítást tesz lehetővé. Ráadásul az összes amerikai hordozó nukleáris hajtású, ami nagyobb hatótávot jelent. A CNN amerikai hírtelevízió által megkérdezett szakértők szerint
az USA haditengerészetének további óriási előnye a még a második világháború előtti időkre visszanyúló harci, illetve békeidőkben szerzett gyakorlat és tapasztalat,
amire a kínaiak belátható időn belül valószínűleg nem fognak szert tenni. Ezzel szemben Kína csak 2012 óta tart üzemben anyahajót.
Borítókép: a Type 003 műholdfelvételen (Fotó: CSIS)