Pontosan egy évvel ezelőtt, 2020. november 10-én írta alá három ország, Azerbajdzsán, Örményország és Oroszország vezetője a 2. karabahi háborút lezáró háromoldalú nyilatkozatot. Ezzel véget ért az Azerbajdzsán és Örményország közötti, közel 30 éves háborús időszak, amelynek során több mint negyvenezer ember vesztette életét és négyezren tűntek el. A 90-es évek eleji harcok miatt egymillió ember kényszerült otthona elhagyására, főleg az örmény erők által megszállt területek azeri lakossága. A nemzetközi joggal szembemenő örmény területfoglalás ellen az ENSZ négy határozatot hozott, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a helyzet békés rendezésén dolgozó minszki csoportjának az utóbbi három évtizedben tett erőfeszítései a területek visszaadásáról is eredmény nélkül maradtak.
A 44 napos háborúban Azerbajdzsán felszabadította az 1990-es évek elején örmény csapatok által megszállt területeit, új geopolitikai realitás született a Dél-Kaukázusban.
A korábban magára hagyott, elpusztított települések helyén lassan megindul az újjáépítés, ahová Azerbajdzsán várja a háborúban területi integritása mellett kiálló államok, így Magyarország vállalatait is.
Az elmúlt egy évben azt tapasztaljuk, hogy a feszültségek a két fél között jelentős mértékben csökkentek, és elkezdtek tárgyalni a normalizáció és az együttműködés feltételeiről, még akkor is, ha több kérdésben jelentősek az érdekellentétek.
Azerbajdzsán államfője, Ilham Aliyev májusban a végső rendezést szolgáló békeszerződés aláírásának feltételeit elküldte Örményországnak az alábbi fő pontokkal: a területi integritás kölcsönös elismerése, az erőszakos cselekmények leállítása és a regionális biztonság fenntartása. Egy ilyen szerződés megfelelne nemcsak a nemzetközi jognak, de a regionális hatalmi realitásoknak is.
Ugyanakkor számos ügy maradt lezáratlan, melyek megoldása a végleges békeszerződés aláírása előtt mindenképp szükséges a helyzet rendezése és a regionális együttműködés kialakítása végett. Ide tartozik a november 10-i fegyverszüneti nyilatkozat minden pontjának végrehajtása, a regionális szállítási útvonalak megnyitása, az azerbajdzsáni és örmény határ pontos kijelölése, az Örményország és Törökország közötti kapcsolatok normalizációja és egy regionális egyeztető fórum létrehozása.
A tavalyi fegyverszüneti nyilatkozatban foglaltak végrehajtásának nagyjából még fele várat magára.