Vészhelyzeti ülést tartottak vasárnap a Franciaország északi részén lévő Calais városában, melyen Hollandia, Belgium, Németország és Franciaország miniszterei és illetékesei vettek részt. A brit belügyminiszter azonban nem kapott meghívást, miután a kialakult és történelmi méreteket öltő migránsválság és annak kezelése miatt komoly diplomáciai konfliktus alakult ki Franciaország és Nagy-Britannia között. A nézeteltérés azt követően éleződött ki, hogy november 24-én, szerdán minden idők legtöbb halálos áldozatát követelő szerencsétlenség történt a La Manche csatornán, Calais partjaitól húsz kilométerre elsüllyedt egy illegális migránsokat szállító csónak és 27 ember életét vesztette.
Franciaország megduplázott állománnyal és új eszközökkel veszi fel a harcot az illegális migráció ellen + videó
A hétvégén több ország miniszterei és illetékesei egyeztettek a kialakult migránsválságról, ám Nagy-Britannia belügyminisztere a Franciaországgal kialakult diplomáciai válság miatt nem kapott meghívást az eseményre – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A balesetet követően elkezdődött az egymásra mutogatás az angolok és a franciák között, Boris Johnson brit miniszterelnök levélben fordult Emmanuel Macron francia államfőhöz, melyben arra szólította fel, hogy Franciaország fogadja vissza a La Manche csatornán Angliába átkelő illegális bevándorlókat – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A levelet a Twitteren is közzétette a brit kormányfő, amit a francia diplomácia kiábrándítónak nevezett, maga a címzett, Emmanuel Macron is megszólalt ezzel kapcsolatban. Elmondása alapján meglepődött a Boris Johnson által választott módszeren, mivel államfők esetében nem szokás nyílt levelekkel és a közösségi oldalakon kommunikálni. Macron arról is beszélt, hogy a miniszterek komolyan veszik a problémákat, és komolyan beszélnek róluk komoly emberekkel, ezért hívják össze vasárnap a migrációs válság által érintett uniós országok képviselőit.
Macron elmondása alapján a találkozót követően egyeztetnek majd arról, hogy miképp lehet együttműködni a britekkel a probléma megoldása érdekében, feltéve, hogy ők is komolyan veszik a migrációs válságot.
A francia kezdeményezésre tartott megbeszélésen, melyen holland, belga és német miniszterek, illetve a Frontex képviselői is részt vettek, Gérald Darmanin francia belügyminiszter beszámolt róla, hogy olyan közös problémáról van szó, amely Európát és Nagy-Britanniát egyaránt érinti, hozzátéve, hogy bár az együttműködést nem könnyítették meg a brit fél közelmúltbeli kijelentései és cselekedetei, a találkozó nem britellenes, hanem Európa-párti volt. Stephan Mayer német államtitkár a megbeszélést követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy sürgős megállapodásra van szükség a migrációról az Európai Unió és Nagy-Britannia között – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A találkozót követően Priti Patel is megszólalt, de már más hangnemben, mint előzőleg. A brit belügyminiszter bejelentette, hogy a további tragédiák elkerülése végett sürgős tárgyalásokat fog folytatni európai kollégáival a migrációról, hozzátéve, hogy a nagyobb mértékű nemzetközi együttműködés és a határokról szóló törvény gyors törvénybe iktatása megállítja az embercsempészeket, és életeket menthet meg.
Gérald Darmanin francia belügyminiszter szintén elmondta a véleményét a brit–francia konfliktussal kapcsolatban, beszédében reagált arra a november 18-án megjelent cikkre is, amelyben a The Sun című brit lap arról ír, hogy a francia rendőrök tétlenül nézik a La Manche csatornán Anglia felé tartó migránsokkal teli csónakokat, meg sem kísérelve, hogy feltartóztassák őket. A lap által közzétett képeken az látható, hogy mintegy húsz migráns egy csónakot tesz a vízre, a francia rendőrök pedig csak nézik őket, nem avatkoznak be.
A francia belügyminiszter elmondása alapján a fotó nem a teljes valóságot mutatja be, mivel az nem látszik a képeken, hogy a migránsok gyakran pajzsként használják a gyerekeket, maguk elé tartva őket, és azzal fenyegetőznek, hogy bedobják őket a pár fokos vízbe, ha a rendőrök megpróbálják feltartóztatni őket. Gérald Darmanin ezért azzal magyarázta, hogy sok esetben nem lépnek közbe a migránsok vízre szállásakor a francia hatóságok, mivel nem veszélyeztethetik gyerekek életét – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A francia belügyminiszter arról is beszámolt, hogy új módszerekkel és megduplázott létszámú állománnyal fogják felvenni a harcot az illegális migráció és az embercsempészek ellen, elmondása alapján az illegális bevándorlás visszaszorítására szakosodott Ocriest nevű központi hivatal dolgozóinak a számát megkétszerezik, és létrehoznak hét új regionális kirendeltséget a hatékonyabb munka érdekében.
Ezenfelül a Frontex repülőgépét a La Manche fölé irányítják, valamint december 1-től két francia helikopterrel is figyelni fogják a partszakaszt, és azonnal jelzik a hatóságoknak, ha mozgást észlelnek, valamint műholdakat is használnak majd, az általuk készített élőképek segítségével szintén könnyebb lesz észrevenni, ha valaki át akar kelni a tengeren.
Gérald Darmanin hozzátette, hogy azonnal lehetőség nyílik az Egyesült Királysággal való megbeszélésre, amint a brit kormány felhagy a kettős beszéddel, legyen szó akár nyilvános, akár magánjellegű nyilatkozatokról. A francia belügyminiszter felszólította továbbá Boris Johnsont, hogy még az elutasított illegális menedékkérők visszafogadásáról szóló viták megkezdése előtt nyissa meg a legális bevándorlási útvonalakat, írja a Valeurs actuelles nevű francia hetilap.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Borítókép: Emmanuel Macron (Fotó: EPA/Filippo Attili/Italian Government Press Office)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezOrbán Balázs: Magyarország ellenáll a Brüsszelből érkező nyomásgyakorlásnak
A kormány elkötelezett abban, hogy – akár az energiabiztonság, a migrációs politika, vagy a nyugdíjasok 13. havi nyugdíja kérdéseiben – ellenálljon a magyar ellenzéktől vagy Brüsszelből érkező akadályoztatásnak és nyomásgyakorlásnak.
Kína elutasítja Trump vámjait: A fentanil Amerika problémája
Trump 25 százalékos vámot vetett ki kanadai és mexikói termékekre, valamint 10 százalékos vámot Kínára.
Zelenszkij retteg, hogy kimarad a béketárgyalásokból
Az ukrán elnök határozottan elutasította az Ukrajna kizárásával zajló bármilyen béketárgyalási kísérletet.
Trump lépésére így reagált Kanada és Mexikó
Donald Trump amerikai elnök széles körű vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára és Kínára is.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Saját tanácsadója szerint sem szereti az időseket Magyar Péter
Marozsán megoldotta, amit Fucsovics és Sonego nem tudott + videó
Híreink vannak a balesetet szenvedett hírességről: mindkét lábát amputálni kellett
Vasárnap kettészakad az ország: keleten visszatér a tél
„Ezennel lezárom” – Tápai Szabina fotóval jelentette be a keserédes hírt
Sokan vártak erre: nagyon jó hír érkezett a német gazdaságról
Trump elárulta mit tervez Putyinnal
Kiakadtak a szurkolók, miután az RTL nem közvetített minden BL-mérkőzést
Pascal Jansen is szégyellte magát az AZ Alkmaar szurkolói miatt
Mutatjuk, mennyi pénzt kap a Fradi az UEFA-tól az El-bravúr után
Kiderült, hogyan végezhették a titkos nemátalakító műtéteket a kiskunhalasi orvosok
Izzott a levegő stúdióban, Csintalan olyat mondott, hogy beleremegett a mennyezet
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezOrbán Balázs: Magyarország ellenáll a Brüsszelből érkező nyomásgyakorlásnak
A kormány elkötelezett abban, hogy – akár az energiabiztonság, a migrációs politika, vagy a nyugdíjasok 13. havi nyugdíja kérdéseiben – ellenálljon a magyar ellenzéktől vagy Brüsszelből érkező akadályoztatásnak és nyomásgyakorlásnak.
Kína elutasítja Trump vámjait: A fentanil Amerika problémája
Trump 25 százalékos vámot vetett ki kanadai és mexikói termékekre, valamint 10 százalékos vámot Kínára.
Zelenszkij retteg, hogy kimarad a béketárgyalásokból
Az ukrán elnök határozottan elutasította az Ukrajna kizárásával zajló bármilyen béketárgyalási kísérletet.
Trump lépésére így reagált Kanada és Mexikó
Donald Trump amerikai elnök széles körű vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára és Kínára is.