A migránsok délelőtti visszavonulása után újabb tábor keletkezett a Kuźnica-Bruzgi lengyel–belarusz határátkelőnél, s a határkerítés belarusz oldalán filmes stábok is láthatók – közölte szerda este a lengyel titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szóvivője, Stanisław Żaryn. A külföldiek egy része megközelíti a kerítést a keddi határostrom helyszínén – olvasható Żaryn Twitter közösségi honlapján, amelyen a leírt helyzetet megelevenítő videófelvételek is találhatók.
A szóvivő szerint lélektani hadviselés zajlik a határon, ezt az állítást például olyan felvételekkel támasztotta alá, amelyeken egy fotóriporter a közeli sátrakból a kerítéshez hozott gyermekeket fényképez.
A bezárt kuźnicai határátkelőnél kedden a migránsok megostromolták a lengyel határt, köveket és hanggránátokat használtak, a lengyel oldalról pedig vízágyúkat és könnygázt vetettek be. Szerda délelőtt a lengyel hatóságok közölték: a migránsok elhagyják a határátkelő környékét, a belarusz oldalon buszokra szállnak fel és ismeretlen helyre távoznak. Egyúttal nem zárták ki, hogy a külföldieket más helyre viszik, ahol esetleg tábort vernek és újabb határátkeléssel próbálkoznak.
Mariusz Błaszczak nemzetvédelmi miniszter szerda reggel egy rádióinterjúban úgy ítélte meg, hogy a határon fennálló válság hónapokig, netán évekig elhúzódhat.
Az év eleje óta a lengyel–belarusz határon több mint 33 ezer határsértési kísérletet regisztráltak. A feszültség a múlt hét elején éleződött ki, amikor Kuźnicánál nagyobb tömeg bevándorlót kísértek a határhoz belarusz egyenruhás fegyveresek. Azóta lengyel becslések szerint 3-4 ezer migráns tartózkodik a határvonal mentén, ők az utóbbi napokban többször is megpróbáltak tömegesen áttörni a határon. A határszakaszon a lengyelek a jövő év közepéig öt méter magas acélfalat emelnek. A határ menti térségben november végéig rendkívüli állapot van érvényben.
Schäuble: Be kell engedni a migránsokat! Ideiglenes belépést kell biztosítani az Európai Unió területére a lengyel–belarusz határ belarusz oldalán rekedt embereknek – mondta Wolfgang Schäuble, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa egy szerdán közölt interjúban. A szövetségi parlament (Bundestag) volt elnöke a RedaktionsNetzwerk Deutschland hírportálján megjelent interjúban felidézte, hogy az egykori NDK vezetése az 1980-as években tamil menekülteket utaztatott be Srí Lankáról az egykori Nyugat-Berlinbe, hogy így gyakoroljon nyomást a nyugatnémet kormányra. Kiemelte, hogy a diktatúrák sajnos gyakran visszaélnek a menekültekkel, a nyomásgyakorlás eszközeként használják őket. Hozzátette, Lengyelországnak segítséget kell nyújtani a határ ellenőrzéséhez, egyben biztosítani kell a kétségbeesett embereknek az ideiglenes belépést az EU-ba, és gyorsan le kell folytatni a menekültügyi eljárásokat a jogállásuk tisztázása és a nem politikai üldözöttek hazatelepítése érdekében. Ugyanakkor világossá kell tenni, hogy ez egy egyszeri, kivételes helyzet, egy humanitárius gesztus, amely nem nyit állandó alternatív bejutási lehetőséget Európába – húzta alá Wolfgang Schäuble.